چند نکته مهم درباره حصر سران کودتای سال ۸۸

حمید رسایی: ۲۵ بهمن سالروز حصر سران فتنه است. در فضای مجازی درباره این تصمیم نظام اسلامی، سئوالات و شبهاتی مطرح می شود که به نظرم پرداختن به آنها برای بخشی از مخاطبان لازم و ضروری است:

یکم می گویندکه حصر سران فتنه، با اهداف سیاسی و به منظور حذف رقیب صورت گرفته است. غلط بودن این ادعا روشن است. چون سران فتنه در ۲۵ بهمن ۸۹ یعنی یک سال و هشت ماه پس از آغاز درگیری های خیابانی، وقتی آنها برای برگزاری راهپیمایی ۲۲ بهمن در روز ۲۵ بهمن سال ۸۹ برنامه ریزی کرده بودند، محصور شدند. در حقیقت دلیل حصر آنها اقدامات براندازانه ایشان در کودتا و فتنه ۸۸ نیست بلکه تلاش آنها برای انشقاق و تفرقه افکنی بین ملت در بهمن ۸۹ است. اگر حصر آنها سیاسی و با هدف حذف رقیب بود، در فاصله این یک سال و هشت ماه، بهانه های موجه تری برای تصمیم گیرندگان این موضوع وجود داشت؟

دوم می گویند حصر سران فتنه و کودتای سال ۸۸ قانونی نیست،حصر آنها قانونی و مطابق اصل ۱۷۶ قانون اساسی و از جمله اختیارات شورای عالی امنیت ملی است. این شورا بعد از برنامه ریزی سران فتنه برای برگزاری راهپیمایی در ۲۵ بهمن، به اتفاق آرا تصمیم به حصر آنها گرفت. حکم حصر یک قرار تأمینی و برای حفظ نظم و امنیت است و نه یک قرار جزایی و قضایی.

سوم می گویند سران فتنه بر اساس نظر کدام قاضی حصر شده اند، بدیهی است که سران فتنه، وقتی به قانون اساسی کشور تن ندادند، به حکم یک قاضی هم تن نخواهند داد. علاوه بر این، اگر دادگاه قضایی بررسی جرایم سران فتنه برپا شود، طبعا یکی از قضات محترم که با چند واسطه منصوب رئیس قوه قضائیه است باید به این پرونده رسیدگی کند. حالا به جای آن که یک قاضی با چند واسطه با حکمی که از رئیس قوه قضائیه اخذ کرده، بخواهد درباره سران فتنه نظر بدهد، علاوه بر رئیس قوه قضائیه، رهبر انقلاب به عنوان یک ناظر مطلع، عادل و منصف که در جریان تمام جزئیات جرائم عوامل و اطراف موضوع هست با تأیید مصوبه شورای عالی امنیت ملی، حصر سران فتنه را تایید کرده است.

چهارم  می گویند حصر سران فتنه بی سابقه است، حصر خانگی مجرمان توسط ولی و حاکم اسلامی، امری مسبوق به سابقه است. حضرت علی (ع) بعد از جنگ جمل، دستور داد تا ۴۰ خانم اهل بصره لباس مردانه بپوشند و صورت‌های خود را بپوشانند و عایشه را تحت الحفظ به مدینه ببرند و بدون برگزاری دادگاه علنی و بنا بر حفظ مصالح موجود آن روز بلاد اسلامی در مدینه حصر کرد. امام امت (ره) در سال ۶۱ و با افشاي طرح کودتای صادق قطب زاده و معاونت سیدکاظم شریعتمداری دراين حركت، در اقدامي تأميني و تنبيهي شریعتمداری را در منزلش محصور کرد تا اینکه در فروردين ۶۵ بر اثر بيماري سرطان مثانه در بيمارستان درگذشت. در کنار اینها باید اضافه کرد حصر حسینعلی منتظری در سال ۷۱ را که با حکم شورای عالی امنیت ملی به دبیری حسن روحانی بود.

پنجم می گویند نمی گذارند حسن روحانی مشکل حصر را برطرف کند ، حسن روحانی خودش از جمله افرادی بود که در بهمن سال ۸۹ به عنوان یکی از اعضای شورای عالی امنیت ملی به حصر سران فتنه رای داده است. در حال حاضر نیز وی رئیس شورای عالی امنیت ملی است. اگر فکر می کند دلایلی که به خاطر آنها سران فتنه در سال ۸۹ در حصر خانگی شده اند، برطرف شده، چرا موضوع رفع حصر را در جلسه این شورا مطرح نمی کند و به رأی نمی گذارد تا مسئولیت آن را از خود رفع کند؟

نکته آخر طبعاً بعد از پایان دوره حصر، توقع این است که محاکمه قضایی سران فتنه و رسیدگی به جرایم آنها آغاز شود. سران کودتا و فته سال ۸۸ بارها در بیانیه‌های مختلف (۱۶بیانیه) و در مناسبتهای مختلف (۱۳آبان، ۱۶آذر، ۲۵ بهمن) مردم را به تجمع و آشوب در خیابانهای تهران و شهرستانها دعوت کرده اند و عامل تخریب اموال عمومی و دولتی و کشته شدن ۳۶ جوان بیگناه در کشور بوده اند.

کانال تحلیلی حمید رسایی            http://Eitaa.com/rasaee

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*