چرا دعای صنمی قریش را نباید بخوانیم!

دعای صنمی قریش از جمله دعاهای مشکوکی و فاقد اعتباری است که بعد از سال 600 هجری وارد ادعیه شیعیان شده است و این روزها توسط گروههای اجتماعی نزدیک به شیعه انگلیسی جهت اختلاف افکنی بین شیعه و سنی ترویج می شود.

دعای صنمی قریش از جمله دعاهای مشکوکی و فاقد اعتباری است که بعد از سال ۶۰۰ هجری وارد ادعیه شیعیان شده است و این روزها توسط گروههای اجتماعی نزدیک به شیعه انگلیسی جهت اختلاف افکنی بین شیعه و سنی ترویج می شود.

به گزارش ماسال نیوز، این روزها که با حمایت مالی و تسلیحاتی آمریکا و عربستان سعودی گروههای تکفیری در کشورهای اسلامی ظهور و بروز کرده اند در شبکه های اجتماعی نیز پیام هایی در جهت تفرقه افکنی بین مسلمانان منتشر می شود. یکی از مهم ترین اینها پیامی است که از خوانندگان می خواهد جهت شفای بیماری، روای حاجت و …. دعای صمنی قریش را قرائت کنند. متن یکی از پیام ها به شرح زیر است:«بچه ها دعایی هست به نام صنمی قریش….دعایی که حضرت علی (ع) بعد از شهادت حضرت زهرا (س) از ناراحتی اون رو میخوندند .. شنیدم اگر ۳ یا ۷ یا ۴۰ بار و ..اینکه الان در مورد عدد مطمین نیستم….بخونید حاجتتون رو میگیرید.. یک نفر گرفتاری سختی پیدا کرده بود از دوستان تعریف میکرد که ۳ نفر با هم میشینن و شروع میکنن به خواندن این دعا…فکر کنم تا ۳۰ بار.میگفتن هنوز تمام نشده بود تلفن زدن و بهمون گفتن اون مشکل مرتفع شده. یا اینکه اقوام خودمون قرار بود به علت اشتباه دکترها ۱ بار دیگه تحت عمل جراحی واسه توده ی سرطانی قرار بگیره که تو سونوگرافی و آزمایشات مکرر نشون داده شده بود….و از نزدیکان واسه ایشون شروع کردن به خواندن دعای صنمی قریش…..و در کمال ناباوری همه روزی که رفتن دکتر اصلیشون گفت هیچ چیزی وجود نداره و حتی جای عمل قبلی هم که عفونت و مشکل داشت رفع شده. عدد ۴۰ عدد متبرکیه مانند عدد ۷ وباید حتما در ۴۰ روز مداومت داشت تا اثر خودشو بزاره. مانند اینکه اگر شخصی ۴۰ روز نماز خوند ترکش مقدور نیست چرا که سر عدد تاثیر خودش را کرده و فرد نماز خوان میشه.

دعا صنمی قریشی

بسم الله الرّحمن الرّحیم..

اللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ العَن صَنَمَی قُرَیشٍ وَ جِبتَیها وَ طاغُوتَیهاوَ إِفکَیها وَ إِبنَتَیهِما……»

اسلام ملکی معاف کارشناس ارشد علوم حدیث در پاسخ به پرسشی درباره میزان اعتبار «دعای صمنی قریش» در یکی از شبکه اجتماعی نوشت:دعای صنمی قریش به هیچ وجه معتبر نیست بلکه به نظر بعضی از محققین جعلی است. این دعا نخستین بار در حدود سال ششصد هجری توسط یکی از راویان ترویج و علنی شد. ادبیات این دعا با ادبیات دعاهای دیگر تفاوت فاحشی دارد. هیچ دلیل معتبری نداریم که ثابت کند دعای صنمی قریش از سوی معصوم (ع) توصیه شده و ثوابهای آنچنانی را دارا باشد.برخی از کسانی که دعای صنمی قریش را ترویج می کنند قصدشان ایجاد درگیری بین شیعه و سنی است زیرا منظور از صنمی قریش در این دعا «شخصیتهای مقدس نزد اهل سنت» است. بنابراین باید به جای چنین دعای مشکوک و تفرقه افکنی به قرائت زیارت ها و ادعیه معتبری مثل زیارت عاشورا و زیارت امین لله و صلوات و دعاهای صحیفه سجادیه بپردازیم که واقعا معجزه می کنند.تاثیر دعای صنمی قریش بیش از هر چیزی افزایش نفرت بین شیعه و سنی است که موجب می شود سنی های معتدل به وهابی های افراطی تبدیل شوند.اینکه گفته شده است بعضیها دعای صنمی قریش خوانده اند و حاجت گرفته اند گرچه محال نیست ولی ما به راستگویی این مدعیان شک داریم چون می دانیم که این افراد مأموریت دارند که با ترویج این دعا بین شیعه و سنی درگیری و اختلاف ایجاد نمایند.قرآن کریم به ما می فرماید ایجاد دشمنی بین مسلمانان کار شیطان است(۱). نباید از شیطان غافل شویم. اگر دعای صنمی قریش که یک دعای مشکوک و فاقد سند معتبر است حاجت می دهد قطعا زیارت امین لله و زیارت عاشورا که معتبر هستند چند برابر حاجت می دهند بنابراین چرا دعاهای معتبر را رها کنیم و وقت خود را به دعاهای مشکوک و تفرقه افکن بگذرانیم؟!اگر دعای صنمی قریش در سطح گسترده رواج یابد موجب بیشتر شدن کینه بین شیعه و سنی خواهد شد.متاسفانه مدیران گروه های اجتماعی منتسب به شیعیان انگلیسی که به عمد به دنبال ایجاد درگیری بین شیعه و سنی هستند بر قرائت این دعا بسیار تأکید می کنند در حالی که این کار دقیقا کمک کردن به انگلیس و اسراییل و آل سعود است.لذا وقتی گروههای تفرقه افکن سعی می کند مردم را با احادیث مشکوک و ضعیف به سمت اختلاف و کینه سوق دهند راه حل این است که ما هم مردم را آگاه کنیم.

” (۱( وَقُل لِّعِبَادِی یَقُولُواْ الَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِنَّ الشَّیْطَانَ یَنزَغُ بَیْنَهُمْ إِنَّ الشَّیْطَانَ كَانَ لِلإِنْسَانِ عَدُوًّا مُّبِینًا”( و به بندگانم بگو: «آنچه را كه بهتر است بگویند»، كه شیطان میانشان را به هم میزند، زیرا شیطان همواره براى انسان دشمنى آشكار است (اسراء ۵۳)

منبع:http://masalnews.ir/10355

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*