پیش بینی های درست کیهان و عذرخواهی به روش ژنرال زنگنه

خبرنگار کیهان امروز از آقای زنگنه وزیر نفت پرسیده “بعد از سه سال از اجرای برجام قرار بود به نفت در برابر غذا برسیم؟” و او پاسخ داده است

“شما برجام را به هم زدید. شما که دعا کردید به هم بخورد. برجام که آمد من تولید نفت را در چهار ماه یک میلیون بشکه اضافه کردم. برجام برای ما مثبت بود. اگر برجام نبود ستاره خلیج فارس راه نمی‌افتاد و کمبود بنزین داشتیم”.زنگنه افزوده است “عطش خدمت من از آقای شریعتمداری بیشتر [کمتر] نیست. مواظب باشید از رهبری جلو نزنید. در دسته مارقین قرار نگیریم و گرنه خوارج می‌شویم و خدای نکرده فرقان”برجام چرا به هم خورده است؟ به دعای کیهان یا به خاطر دهن کجی و بی اعتنایی و فحاشی برخی دولتمردان در قبال هشدار های منتقدانی مانند کیهان که تذکر می دادند به آمریکا و اروپا اعتماد نکنید و توافق را “متوازن، با تعهدات همزمان، دارای ضمانت اجرا و مکانیسم شکایت و امکان دریافت خسارت از طرف عهد شکن” تنظیم کنید و گرنه سرتان کلاه می رود؟ اکنون چه کسی را باید مواخذه کرد؛ دولت و وزارت خارجه یا کیهان را که از سوی همین دولتمردان، فحش و ناسزا شنید اما پیش بینی اش درباره دشمن، دقیق و درست بود؟ الان با ادعای زنگنه، مثلا توپ زمین کیهان می افتد؟ برداشتن تحریم های نفتی که حداقل تعهد غرب بود در ازای امتیازات بزرگی که گرفت؛ سوال این است که چرا توافقی مخدوش نوشتید، امتیازات را یکجا دادید اما تحریم ها نیز برگشت و باز هم، توافق را یکطرفه اجرا می کنید؟کدام قسمت از تعهدات خود را اجرا نکرده اید که می گویید کیهان، برجام را به هم زد؟ شما که با عجله، تمام تعهدات را ظرف دو ماه اجرا کردید و سه سال است برای انجام تعهدات متقابل، از غرب التماس می کنید و حالا هم که می خواهند بسته پر از خالی INSTEX (وعده غذا و دارو در مقابل پول نفت خریداری شده از سوی کشورهای غیر اروپایی) را جای تعهدات برجام قالب کنند، صدایتان به اعتراض جدی یا توقف انجام تعهدات برجامی در نمی آید.چرا به جای دشمن، برای کیهان صدا کلفت می کنید و کیهان را می زنید؟ چون هشدار هایش درست درآمده و اگر انصاف داشته باشید، باید بگویید حق با کیهان بود؟ این شیوه جدید پذیرش اشتباه و عذرخواهی است؟ آیا کیهان به شما هشدار نداد که شرکت توتال بدسابقه و عهد شکن است و پس از گرفتن اطلاعات سرّی شما درباره پارس جنوبی، زیر قرارداد می زند و با اطلاع دقیق تر، به غارت مخزن مشترک با قطر می پردازد که در آن طرف می پردازد؟ اکنون به کیهان باید ناسزا گفت یا باید شما را مواخذه و محاکمه کرد؟

ثانیاً پالایشگاه ستاره خلیج فارس را قرارگاه خاتم الانبیا ساخت و راه تحریم را بست و گرنه، طیف متبوع شما دنبال واردات مسئله دار بنزین بودند.هنر شما عقد قرارداد با شرکت توتال بود که قبلاً دو بار بدعهدی کرده و ضمناً متهم است هنگام وزارت شما در دولت اصلاحات، به تیمی که در راس مدیریت آن مهدی هاشمی بوده، رشوه ۳۰ میلیون دلاری داده است. توتتل به همین دلیل در دادگاه فرانسه به جریمه ۵۰۰ هزار یورویی محکوم شد. آقای زنگنه در کارنامه دوران مدیریت شما پرونده های فساد و ارتشایی مانند کرسنت و استات اویل دیده می شود؛ به خاطر مدیریت شما، ایران در پرونده کرسنت تا مرز جریمه شدن ۱۴ میلیارد دلاری پیش رفته است.آقای روحانی آذرماه ۸۱  به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی، نامه اعتراض خطاب به رئیس دولت وقت (خاتمی) نوشت و اقدام شما در انعقاد قرارداد با شرکت اماراتی “کرسنت” را بیرون از چارچوب قانون، از طریق “واسطه” و دارای آثار منفی فراوان برای کشور دانست. روحانی در آن نامه تأکید کرده بود “عقد قرارداد طولانی گاز با شرکتی غیر معتبر که بنابر گزارشات دریافتی از وزارت نفت طی سال‌های گذشته عملکردی ضعیف و توأم با نادیده گرفتن حقوق ایران در ارتباط با میدان نفتی مبارک داشته، تکرار تجربه تلخی است که سالیان دراز گرفتار آن خواهیم بود”.روحانی ادامه می دهد: “قیمت و شرایط قراردادی مذاکره شده در مقایسه با منطقه بسیار پایین و غیرمطلوب است. قرارداد کرسنت احتمالاً آثارمنفی اقتصادی دراز مدت بر بازار گاز کشور خواهد داشت و هیچ منفعت سیاسی نیز در پی نخواهد داشت. از حدود یک سال پیش سؤالاتی از وزیرنفت [زنگنه]  درباره قرارداد کرسنت مطرح کرده ام که با وجود دستور شما، پاسخی دریافت نشده است… قرارداد مذکور از طریق واسطه ‌ها و عدم ارتباط مستقیم دولتی با یک شرکت غیرمعتبر به امضا رسیده است”.آقای روحانی، متاسفانه با وجود این قضاوت دقیق، زنگنه را در ردیف ژنرال های کاربلد قرارداد و در دولت خود به وزارت گماشت و به همین علت، ادعای درست ایران در محاکم بین المللی مبنی بر اینکه  “طرف اماراتی، در قرارداد رشوه داده تا گاز ارزان بخرد ؛ بنابراین قرارداد باطل است”، پذیرفته نشد. آقای زنگنه با این اوصاف، چطور رویتان می شود از ولایت و امیر مومنان و مارقین و فرقان حرف بزنید؟ کیهان از نگاه آقای زنگنه مقصر است، چون ماننند بسیاری از نشریات اجاره ای و زنجیره ای، در مقابل عوام فریبی و آینده فروشی، خام و رام نشد و نگذاشت دهان منتقدان را بدوزند و اختناق درست کنند.

https://eitaa.com/IMANI_mohammad

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*