پیش بینی سه سال قبل لاریجانی درباره خودش!

علی لاریجانی در آخرین گفتگوی رسانه ای اش به جای پاسخگویی در باره نقشی که در تحمیل برجام داشته است، یکبار دیگر پشت نام «کشور»، «نظام» و «رهبری» پنهان شد.وی در این گفتگو می گوید: «ممكن است از نظر تاكتيكي برخي اشكالات نیز (در برجام) وجود داشته باشد؛ اين را هم نفي نمي‌كنم، ولي در كل تصميم نظام درست بود؛ يعني در آن مقطع براي فضاي راحت‌تر اقتصادي و همچنين حل بعضي مشكلاتي كه در مسائل ديپلماتيك ايران ايجاد شده بود، ما درست عمل كرديم… درباره مسئله برجام، كليت كشور اين را با هر مكانيسمي كه بود، پذيرفت؛ پس ديگر بايد اختلاف را كنار بگذارند… بدانيد كه يك رهبري داهيانه‌اي در آن وجود دارد و رهبري واقعا وقوف دارند و فكرشده كار مي‌كنند و افرادي هم كه مشغول اين كارها هستند، دارند درست تدبير مي‌كنند.»

اولاًتصمیم عالی ترین سطح نظام یعنی رهبر معظم انقلاب در خصوص مسیر بررسی و تصمیم گیری مراکز قانونی کشور در خصوص برجام، انتشار جزئیات مذاکرات (فکت شیت) و بررسی دقیق آن در مجلس بود که جناب روحانی و لاریجانی، هرگز به آن عمل نکردند.نه تنها فکت شیت که حتی تا الان هم متن کامل برجام و ملحقات آن انتشار عمومی نیافته است. متن برجام بر خلاف نص صریح قانون اساسی هرگز در صحن علنی طرح نشد و حتی طرح برخی نمایندگان همسو با لاریجانی که مرتبط با برجام بود هم وقتی در صحن علنی مطرح شد، شخص لاریجانی بر خلاف آیین نامه داخلی مجلس، اجازه سخن گفتن به مخالفانش را نداد و در بیست دقیقه آن را تصویب کرد.

ثانیاً علاوه بر این، آنچه اکنون به عنوان برجام در حال اجراست، مشروط نامه رهبر انقلاب و حتی مصوبه مجلس نیست بلکه اراده لاریجانی و روحانی است. آقایان در جلسات شورای عالی امنیت ملی و حتی در همان جلساتی که در حضور رهبر انقلاب تشکیل می شود، اعلام می کردند که «ما نمی توانیم» و چاره ای جز عبور از خطوط قرمز تعیین شده را نداریم. سئوال این است که به نظر آقای لاریجانی، رهبر انقلاب با لشکر «ما نمی توانیم» چه می‌تواند بکند؟ علی (علیه السلام) با آن ابهت، در برابر چنین یارانی زمین گیر شد تا چه برسد به سیدعلی.

ثالثاً چرا آقای لاریجانی که امروز باید پاسخگوی تصمیماتش باشد، پشت سر رهبری پنهان می شود. چرا روحانی و لاریجانی تلاش می کنند تا برجام را محصول تصمیمات رهبری معرفی کنند؟ البته این اولین بار نیست که لاریجانی چنین می کند. قبل از این نیز وقتی بعد از تصویب ۲۰ دقیقه ای طرح مرتبط با برجام در برابر سیل انتقادات قرار گرفت، در ادعایی عجیب گفت: «من در رسیدگی به پرونده هسته ای دخالتی ندارم. این پرونده، پرونده رهبر معظم انقلاب است.» (۲۶ مهر ۹۴)

جالب اینجاست که همان ایام، وقتی منتقدان برجام با استناد به مکتوبات و سخنان صریح رهبر انقلاب، روحانی و لاریجانی را از تعجیل در تصویب این ننگنامه نهی می کردند، همین آقایان، منتقدان دلسوز را به پنهان شدن پشت رهبری متهم می کردند! تا جایی که لاریجانی در قم منتقدان برجام را با این چنین نواخت: «چرا خلاف واقع می گویید! اگر خودتان مشکل دارید، چرا پشت سر رهبری پنهان می شوید؟ رهبری صراحتا فرموده اند که حرف من در همه جا یکی است.» (۱۲ تیر ۹۴)

حالا کم کم مشخص شد که چه کسانی مشکل دارند و پشت سر رهبری پنهان شده اند و ناجوانمردانه به جای پذیرش مسئولیت اقدامات غلط خود، در حال فرار از این مسئولیت هستند؟سخنان سه سال قبل لاریجانی برای بار چندم در باره خودش مصداق پیدا کرد. در واقع لاریجانی سه سال قبل وضعیت امروزش را پیش بینی کرده بود.

حمید رسایی

کانال حمید رسایی          https://eitaa.com/rasaee

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*