پهپاد ها فقط نوک کوه یخ بودند

۱- آمریکا عربستان را دوشید؛ مبلغ ۴۵۰ میلیارد دلار. با کدام توجیه؟ این که امنیت رژیم سعودی را تامین کند.

۲- عربستان چهار سال قبل به یمن حمله کرد. که چه بکند؟ یک هفته ای، این کشور را که هفتاد سال است زیر سیطره و نفوذ خود دارد،  تسخیر کند، پیام قدرت به منطقه بفرستد و مرهمی بر شکست هایش در عراق و سوریه و لبنان و فلسطین بگذارد.

۳-  مقاومت یمن دیروز هفت فروند پهپاد مهاجم را به سمت اهداف نظامی، اقتصادی و نفتی بسیار مهم در عمق ۰۰ ۷ کیلومتری عربستان گسیل کرد. آنها از جمله بندر نفتی ینبع در غرب (کنار دریای سرخ) را هدف بمباران قرار دادند و بدون اینکه حتی خط و خشی بر بال یک از آنها بنشیند، سالم بازگشتند.

۴-  طبق آخرین اطلاعات، ایستگاه شماره ۸ پمپاژ نفت از شرق عربستان به سمت ینبع در اثر حملات، از مدار خارج شده و در آتش می سوزد.

۵-  اهمیت بندر ینبع، در دور زدن تنگه هرمز و صادرات از طریق دریای سرخ است. عربستان از طریق این خط لوله، روزانه سه میلیون بشکه نفت صادر می کند. در اثر خسارات حمله دیروز، شرکت آرامکو عملیات پمپاژ نفت را متوقف کرد.

۶- قیمت هفت پهپاد مهاجم روی هم، شاید  چند میلیون دلار هم نشود. مقایسه کنید با گاو دوشی ۴۵۰ میلیارد دلاری ترامپ! راستی پایگاه بزرگ نظامی آمریکا در عربستان، هنگام این حمله ویرانگر و تحقیر آمیز سرگرم چه می کرد؟

۷- اگر شبیه این حملات غافلگیرانه یا چند برابر قدرتمند تر از آن، به پایگاه های آمریکا در خلیج فارس و عراق و سوریه یا ناوهای آنها شود، چه؟ آیا بودجه نظامی ۶۴۳ میلیارد دلاری آمریکا از عهده مقاومت در برابر این حملات قدرتمند می آید؟

۸- آمریکا  ۷ هزار میلیارد دلار  هزینه نظامی در منطقه ما کرد تا اقتدار از دست رفته را برگرداند؛ توانست؟ ترامپ می گوید غم انگیز است که بعد از این همه هزینه، باید دو بار سفرم را لغو کنم و نوبت سوم، با هواپیمای چراغ خاموش، به جای بغداد، به پایگاه نظامی عین الاسد در ۸۰ کیلومتری مرز سوریه بروم.

۹-  قُمپُز در کردن های جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ و تهدید به حمله را به یاد دارید؟! حالا  او لالمانی گرفته است؛ نه فقط او، بلکه همه تیم B کذایی (بنیامین نتانیاهو، بن سلمان و بن زاید) که آقای ظریف در سفر اشتباه به نیویورک، بزرگ نمایی کرد، خفه خون گرفته اند. چیزی ندارند بگویند، زبان بسته ها!

۱۰- دیگر کسی حتی تصاویر ناو  ۴٫۵ میلیارد دلاری لینکلن را به رخ نمی کشد. اما همه آمریکایی ها ساکت نیستند. ژنرال جان ابی زید سفیر آمریکا در عربستان، چند ساعت بعد از ضرب شست مقاومت یمن گفت: آمریکا به دنبال جنگ  و مشکل در خلیج فارس نیست. درگیری با ایران به نفع هیچ کس نیست.

۱۱- ابی‌زید ۶۷ ساله، ژنرال چهار ستاره آمریکایی است که به حضور در شش جنگمنطقه  خاورمیانه، از جمله  جنگ‌های کویت، عراق و افغانستان شهرت دارد. او پیش از بازنشسته شدن در سال ۲۰۰۷، ریاست مرکز فرماندهی آمریکا CENTCOM را بر عهده داشت. چنین فرد کار کشته ای می گوید “دنبال درگیری با ایران نیستیم”.

۱۲- فعلا فقط هفت پهپاد از یکی از انواع پهپادهای در اختیار انصار الله یمن هنر نمایی کرده است . هنوز نوبت به  پهپادهای پیشرفته تر و یکصد هزار فروند موشک حزب الله لبنان نرسیده؛ توانمندی نظامی ایران به کنار. آمریکایی ها می گویند ایران، بزرگ ترین قدرت موشکی خاورمیانه است. اخیرا اسکات ریتر افسر اطلاعاتی پیشین آمریکا در امریکن کانسرواتیو نوشت “۸ هزار تفنگدار و نظامی ما زیر پنجه ایران است”؛ یا به قول سردار حاجی زاده “زیر دندان” ایران.

۱۳- حمله پهپادی انصار الله با همه سانسور ها، مانند توپ در دنیا صدا کرده است. اما از یاد نبریم آنها یک هفته قبل هم با افزایش برد حملات موشکی، بندر ینبع را هدف قرار داده بودند که بنا بر برخی ملاحظات، رسانه ای نشد. اکنون گویا همان ملاحظات هم بر داشته شده که خبر رسانه ای می شود؛ این یک رویکرد تهاجمی تازه است.

۱۴- رژیم عربستان با حمایت آمریکا، مرتکب اشتباهی راهبردی در حمله جنایتکارانه به یمن شد. این رژیم هر چند سال یک بار، بالای صد میلیارد دلار تسلیحات پیشرفته می خرید و مثلا تولید ابهت و پرستیژ نظامی بازدارنده می کرد. قبلا مشت عربستان (و حتی آمریکا) باز نشده بود. تصور کنید اگر آمریکا و عربستان مرتکب حماقت نمی شدند، می شد گوشه ای از تسلیحات رو نشده را رو کرد و از دشمن زهر چشم گرفت؟!

۱۵- اما اکنون همه دنیا می دانند حتی پایگاه ها و ناوهای آمریکا نیز نمی تواند از عهده چند پهپاد و موشک نقطه زن و پر سرعت بر آید. موشک  ذوالفقار، از سرعت  ۲۵۰۰ متر بر ثانیه برخوردار است که مجال واکنش را از هر هدف می گیرد. و اژدر رادار گریز «حوت»، معادل ۱۰۰ متر بر ثانیه سرعت دارد؛ ۳ برابر سریع تر از موشک مشابه آمریکایی. این موشك قابلیت پرتاب از روی شناور و یا زیردریایی در عمق ۱۰۰ متری را دارد.

۱۶- آنچه از قدرت محور مقاومت در حد فاصل ایران و عراق تا سوریه و لبنان و فلسطین، و تا یمن و عربستان و امارات در این چند سال رونمایی شده، فقط نوک کوه یخ است. این محور برخلاف جبهه مقابل،برگ های سورپرایز کننده بسیاری دارد که هنوز رو نکرده است… بسم الله اگر حریف مایی! ما موشک نداریم؛ ما تمدن رزمنده ساز و شهید پرور داریم. علو درجات امام  (ره) و شهیدان که به ما اقتدار و عزت دادند، صلوات.   https://eitaa.com/IMANI_mohammad

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*