درباره خرافه ي شرف الشمس و ۱۹ فروردين

در روزهای فروردین هر سال متن زیر را بسیار در فضای مجازی می بينيم:

"19 فروردين از۱۱صبح تا۱۱ شب ، شرف الشمس است و خورشيد در بالاترین نقطه ی آسمان قرار می گيرد كه حاجتها برآورده میشود.سوره شمس را بخوانید وآخر هر آيه بگویید «يا شمس الشموس و يا انيس النفوس ادركنی» به نمك يا آب فوت كنید و بخورید و به دوستانتان نیز اطلاع دهید "

توضیح درباره متن بالا:

 اينكه بخواهيم سوره شمس بخوانيم بسیار خوب است. در هر زمانی و به هر تعدادی كه اشتیاق داريم بخوانيم خوب است ولی اين ربطی به ۱۹ فروردين ندارد و به ساعت خاصی از اين روز مربوط نيست.اساسا آداب شرف الشمس در منابع معتبر حديث نيامده است و صرفا در کتابهای درجه چندم در قرنهای اخیر یافت می شود.حتى يک حديث ضعيف السند هم در كتب قديم حديث نداريم كه اين آداب را توصيه كرده باشد اما در سايتهاي فارسي متاسفانه مطالب بی سند فراوان است.موضوع شرف الشمس از  آداب ابتكاری و سليقه ای افراد خاصی است و ربطی به دين ندارد و نبايد طوری قلمداد شود كه مثلا:خداونديامعصومين(ع)توصيه فرموده اند كه براي برآورده شدن حاجات در روز ۱۹ فروردين آداب خاصی انجام شود. براي برآورده شدن حاجات بايد تلاش و مشورت كنيم و به وظايفمان متعهد باشيم و در كنار آن به كثرت دعا و صلوات و استغفار و صدقه مواظبت كنيم.

ضمنا در دعاها و اذکار معتبر ، هیچگاه ذكر " يا شمس الشموس " درباره خدای متعال توصيه نشده است.اساسا در ادبيات ادعيه اسلامی خدا را با "شمس"( خورشید) قياس نمي كنند زيرا كه «ليس كمثله شيء».در ادبيات دعاهای معتبر ما تاكيد خاصی هست كه خداوند متعال با خورشيد كه خدای آفتاب پرستها است تشبيه نشود.در اسلام حتى اوقات نمازهاي يوميه طوري تنظيم شده كه خورشيد در حال اوج گرفتن يا طلوع كردن نباشد و ظاهرا تعمدی وجود داشته كه آداب مسلمانی بايد با آداب خورشيدپرستی فرق كند.مثلا شما بايد نماز صبح را قبل از طلوع خورشيد خوانده باشيد وگرنه قضا می شود. همچنین خواندن نماز مستحبي در وقت طلوع خورشيد كراهت دارد.

نماز مغرب و عشاء نیز بايد بعد از غروب خورشيد خوانده شود.

وقت نماز ظهر و عصر بعد از آن شروع می شود كه خورشيد شروع به زوال (فرود آمدن) كند يعنی در حال اوج گرفتن نباشد.

اينها ظرايف احكام اسلامی است كه عمدا با آداب عبادت كنندگان خورشيد فرق دارد.به نظر می رسد آداب "شرف الشمس"  از ستاره پرستان و خورشيدپرستانی كه در بين النهرين و غيره زندگی می كردند اخذ شده و بعدها افرادی بر اساس سليقه شخصی ، آن را با سوره "شمس" ربط داده اند و با ظاهری اسلامی نشر كرده اند تا به ما رسيده است.

کانال بررسی سندیت و اعتبار روایات و احادیثی که در فضای مجازی مطرح می شود

https://telegram.me/shenakhtehadis

درباره خرافه ی شرف الشمس یک حدیث ضعیف السند هم وجود ندارد

حتى يک حديث ضعيف السند هم در كتب قديم حديث نداريم كه آداب شرف الشمس را توصيه كرده باشد.ستاره شنا

عضویت در گروه ماسال  نیوز

https://telegram.me/joinchat/BkkqKzwGKRFhdyvKCLNXvQ

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*