وارد شدن به دینی دیگر مساوی با اعدام است

پرسش:

چرا  اگر فردی از دین اسلام به مسیحیت یا زردشتی تغییر دین بدهد اعدام می شود؟

پاسخ:

۱ –  این حکم یعنی قتل کسی که از دین برگشته است اختصاص به اسلام ندارد و در ادیان دیگر نیز هست از جمله در دین زردشتی ها اگر کسی دینش را تغییر بدهد کشته می شود.

۲ –  این حکم در قرآن نیامده بلکه در قرآن صریحا فرموده « لا اکراه فی الدین » یعنی « درباره ی اصل دین ، هیچ اجباری نیست ». البته اکثر علما می گویند این آیه فقط به « وارد شدن در دین» اختصاص دارد ولی اقلیتی نیز هستند که می گویند این آیه شامل خارج شدن از دین نیز می شود.

۳ – در برخی از روایات آمده که   « مرتد » در برخی از شرایط باید به قتل برسد. با این فرض که این احادیث دستخوش تحریف نباشند ، درباره « تفسیر » و «معنای آنها» اختلافاتی بین علما هست زیرا باید دید مقصود از  « مرتد » دقیقا کیست؟ آیا هر کسی که دینش را تغییر بدهد مشمول این احادیث است یا این احادیث تنها درباره مرتدانی سخن می گوید که « به صورت علنی » مرتد می شوند و دست به شورش مسلحانه بر ضد مسلمانان می زنند؟ برخی از محققان معتقدند از نظر اسلام تنها مرتدهایی اعدام می شوند که علاوه بر ارتداد ، دست به « شورش مسلحانه» نیز زده باشند.

۴ – حتی علمایی که میگویند: « کسی که از اسلام بیرون برود اعدام می شود » مقصودشان هر کسی نیست بلکه مقصودشان کسانی است که به صورت علنی برای تخریب وجهه اسلام تظاهر به بی دینی می کنند و ارتداد آنان در دادگاه با حضور شاهدانی اثبات می شود. مخصوصا کسانی که برای  تضعیف روحیه مسلمانان ، نخست اعلام می کنند که « ما مسلمانیم» و سپس با طرح و برنامه حساب شده ای اعلام می کنند که « خیری در اسلام ندیدیم بنابراین از اسلام خارج می شویم و به مردم هم می گوییم که از این دین خارج شوند» یعنی ارتداد آنان یک شیوه فریبکارانه برای تضعیف روحیه مسلمانان و تحقیر اسلام است. اما کسی که درباره اسلام دچار سؤال و شبهه شده باشد و بخاطر نیافتن پاسخ ، دینش را تغییر داده باشد به فتوای برخی از علما اعدام نمی شود.

۵ – این حکم در حال حاضر در کشور ما اجرا نمی شود زیرا اینهمه افرادی که از اسلام به دین زردشتی یا مسیحیت یا الحاد گرایش پیدا می کنند هیچیک اعدام نمی شوند مگر اینکه دست به شورش مسلحانه یا جاسوسی به نفع دشمن زده باشند.

کانال پاسخ متنی به شبهات :         https://t.me/pasokhtext

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*