هزینه های عجیب برق در فرانسه

این متن را یکی از نخبگان و فارغ التحصیلانی عزیز و واقعاًحرفه ای دانشگاه شریف نوشتند. ایشان برای گذراندن یک دوره تکمیلی در دانشگاه شهر رن،فرانسه مشغول هستند و باید بگویم ما همیشه به ایشان اعتراض داشتیم که چرا بیش از اندازه صرفه جویی می کنید( حالا یعنی ما اسراف کار نیستیم)

لطفاًباحوصله این تجربه سخت را بخوانید و خودتان قضاوت کنید کجا راحت تر می شود زندگی کرد:

امروز قبض برق دست‌مان رسید و نقره‌داغ شدیم و اعصابم خیلی خورد شد!این‌جا کنتورخوانی سالی یک دو بار انجام می‌شود یا وقتی که واحد مسکونی را ترک کنی.آن هم خودت تماس می‌گیری و اعلان می‌کنی. تا قبل از کنتورخوانی بر اساس تخمین علی‌الحساب پولی را بابت هزینه‌ی برق کم می‌کنند و بعد از کنترخوانی مابه‌التفاوت را می‌گیرند.حالا که ما جا به جا شدیم و قبض #برق برایم آمده است، دیدم ماهی «صد یورو» برایمان پول برق آمده است! هزینه‌ی اجاره‌ی منزلی مثل جایی که ما ساکن بودیم حدود ۴۰۰ یورو است و چون ما با وسائل اجاره کردیم نزدیک ۶۰۰ یورو پرداخت می‌کردیم. یعنی معادل یک چهارم هزینه‌ی اجاره پول برق.عجیب‌تر این که واحد ما ۲۷ متری بود! فقط یک عدد لامپ بسیار کم‌نور در حد یک لامپ شصت داشتیم. تنها موارد مصرف برق، پخت و پز، شوفاژ، لپ‌تاپ، شارژ موبایل و آب‌گرمکن بود. وقتی یک نفر حمام می‌کرد نفر دوم که می‌رفت آب سرد شده بود. شوفاژ برقی نیز اصلاً جان نداشت و ما مرتب سرما را تجربه کردیم. برای صرفه‌جویی در مصرف برق شوفاژ را وقتی روزها از خانه خارج می‌شدیم خاموش می‌کردیم. حدود دو هفته از این ایام هم اصلاً‌ نبودیم و ایران بودیم.

خلاصه هنوز نمی‌فهمم چرا برای دو نفردانشجو باید این همه پول برق بیاید.قبل‌تر دوست دیگرمان که در رزیدانسی مشابه زندگی می‌کرد وقتی قبض برقش دستش آمده بود، همین حس و حال را داشت و شاکی بود. گفتم حتماً شما رعایت نمی‌کنید و خیلی خانه‌تان را گرم می‌کنید و …فکر نمی‌کردم سر خودمان که کلی رعایت می‌کردیم چنین بلایی بیاید. تازه واحد آن‌ها از ما چند متری بزرگ‌تر است. خلاصه می‌گویند:آدم‌ها را شماتت نکنید،سرخودتان می‌آید.قبض برق سه ماهه ۱ میلیون ۴۰۰ هزار تومان برای یک اتاق ۲۷ متری با یک لامپ ۶۰

خانه ۲۷ متری دوست  عزیزمان که در فرانسه که با وجود تمام صرفه جویی ها به هزینه برق سرسام‌آور ۳۵۰ یورویی ( ۱ میلیون ۴۰۰ هزار تومان) گرفتار شده است..

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*