هخامنشیان چگونه با سران فتنه برخورد می‌کردند؟

در سالروز حماسه‌ی نهم دی‌ماه ، ضمن تبریک این روز عزیز (البته با چند روز تأخیر) بد نیست یک سؤال در این رابطه مطرح كنیم: به نظر شما اگر الآن دوران هخامنشیان بود، سران فتنه۸۸ در چه حالی بودند؟ با شناخت تاریخی‌ای كه ما از کوروش و سایر شاهان هخامنشی داریم، لابد تا امروز تساهل و تسامح و رفتار صلح‌آمیز هخامنشیان شامل حالشان شده بود. نظر شما چیست؟

 (۱)کوروش دستور داده بود گوش‌های یک مُغ ایرانی به نام گئوماته (یا همان گئومات مُغ : Gaumata magus) را بریدند. به این اتهام که او قصد فتنه‌گری داشت.

 منبع: والتر هینتس، داریوش و ایرانیان، ترجمه پرویز رجبی، تهران: نشر ماهی، ۱۳۹۲، ص ۴۴۸

(۲)کوروش در سارد (پایتخت لیدیا) دستور داد تمام کسانی که در شورش و اغتشاش دست داشته‌اند را بازداشت کرده؛ به بردگی بگیرند.

 منبع: تاریخ هرودت، ترجمه مرتضی ثاقب‌فر، تهران: انتشارات اساطیر، ۱۳۸۹، ج۱، ص ۱۷۳-۱۷۴، و نیز بنگرید به:

Herodotus, with an English translation by A. D. Godley. Cambridge. Harvard University Press. 1920. Book 1, Chapter 156 : 2.

(۳)کوروش نه‌تنها با فتنه‌گران و اغتشاشگران سخت برخورد می‌کرد، بلکه حکمی صادر کرده بود که در محافل دینی، همگان باید برای دوام حکومت او دعا کنند و هرکس از این دستور سرپیچی کند، به صلیب کشیده شود.

منبع: بنگرید به: ژوزفوس فلاویوس، روزگار باستانی یهود، کتاب ۱۱، فصل ۱، بخش ۳٫

THE ANTIQUITIES OF THE JEWS, By Flavius Josephus, Translated by William Whiston, BOOK XI, CHAPTER 1 : 3

 (۴)داریوش در کتیبه بیستون می‌گوید در مدت یک سال، ۱۹ فتنه و اغتشاش در ایران رخ داد و او همه‌ی آن‌ها را سرکوب کرد (کتیبه بیستون، ستون چهارم) که مهم‌ترین این فتنه‌ها، در خراسان (پارت)، هیرکانیا (گرگان)، ماد (هگمتانه)، خوزستان، ارمنستان، بابل و… رخ داد.

منبع: بنگرید به:

The Behistun inscription (translation), by L.W. King and R.C. Thompson, (The sculptures and inscription of Darius the Great on the rock of Behistun in Persia, 1907 London), by livius.org.

https://fa.wikipedia.org/wiki/متن_کامل_سنگ‌نبشته_بیستون

(۵)در هگمتانه ماد، شخصی به نام فرَوَرتیش دست به آشوب و اغتشاش زد.داریوش هم دستور داد او را بازداشت کردند. سپس بینی، زبان و گوش‌ او را بریدند و بعد هم یک چشمش را از حدقه درآوردند. نهایتاً او را در ملأ عام به دار آویختند تا عبرتی برای سایر اغتشاش‌گران باشد.

 منبع: والتر هينتس، داريوش و ايرانيان، ترجمه پرويز رجبی، تهران: نشر ماهی، ۱۳۹۱٫ ص ۳۱۵

اندیشکده مطالعات یهود:         https://eitaa.com/jscenter

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*