نیجریه وساخت کعبه جدید…

شایعه مربوط به عکس فوق:

نیجریه با ساخت کعبه جدید و ممنوع کردن سفر به عربستان اعلام کرد حجاج میتوانند به جای حج ، دور این بچرخند

پاسخ شایعه:

توضیحی که درباره تصویر فوق ارائه شده دروغ و خبرسازی است زیرا هیچ کشور اسلامی دستکم در حال حاضر کعبه جدید نساخته و نمی سازد. آنچه در تصویر فوق می بینیم ماکت کعبه است که برای آموزش دادن به حجاج ساخته شده است. در ایران هم شبیه این ماکتها در استانهای مختلف ساخته شده و برای آموزش به حجاج استفاده می شود ولی هر از چند گاه از این تصویرها سوء استفاده می شود.حدود ۵ سال قبل یک تصویر از یکی از ماکتهای ایرانی کعبه را در یک سایت وهابی دیدم که در توضیحش نوشته بودند: "شیعه ها در تهران کعبه ساخته اند تا نیاز به سفر مکه نداشته باشند"!!

ضمناًهمین تصویر کعبه مورد ادعا در نیجریه سال ۱۳۹۴ هم بعد از فاجعه منا در سطح وسیعی در فضای مجازی نشر شد و ظاهرا هدف این بود که دولت ایران را تحت فشار بیشتری قرار بدهند که رابطه اش را با عربستان قطع کند.در هر حال خیلی ها در داخل و خارج دنبال این هستند که شکاف بین ایران و عربستان به حد انفجار برسد. بعضی از این افراد سوء نیت دارند و برخی از روی حسن نیت چنین هدفی را دنبال می کنند.در این هیاهو خبرسازی زیاد هست و هر تصویر و خبری قاعدتاًباهدف خاصی نشر میشه.بعضیها هدفشان خرده گرفتن به دولت است. بعضیها مي خواهند بگویند: "یک کشور آفریقایی مثل نیجریه اینقدر غیرت دارد که وقتی حاجیانش در منا کشته شدند برای مردم خود در وطنشان کعبه ساخته که نیاز به سفر مکه نداشته باشند ، دولت ایران چرا اصرار دارد حاجی به عربستان بفرستد؟ چرا عرب پرستی … " !!!!بعضی اساساًمعتقدند ما ایرانیها اشتباه کردیم که مسلمان شدیم و حج را بزرگترین نماد "عرب پرستی" قلمداد می کنند.

اینها توجه نمی کنند که پیامهای اصلی حج و اسلام اساسا عربی نیست بلکه انسانی است. یکتاپرستی،وحدت انسانی، برادری ، تواضع و تحمل دشواریها برای اهداف بزرگ و … همه ارزشهای انسانی و فراتر از نژاد هستند.درهرحال ظاهرا حج امسال که منتفی است. اما اینکه دولت اصرار داشت حجاج را بفرستد شاید بخاطر این باشد که برگرداندن مبالغ حاجیانی که در اثر تعطیلی حج خواستار پولشان خواهند شد برای دولت دشوار است. شاید هم در راستای سیاست تنش زدایی باعربستان باشدبه هر حال اگر دو گزینه داشته باشیم که یکی "تعطیلی حج با ابتکار ایران" و دیگری "تعطیلی حج بخاطر عدم همکاری دولت عربستان" باشد، قطعا گزینه دوم بهتر است زیرا سعودیها در رسانه ها متهم خواهند شد که چرا امنیت حجاج را تامین نکردند و جلوی حج گزاردن ایرانیان سنگ اندازی کردند.کاری که سعودیها می کنند می تواند مصداق صدّ عن المسجد الحرام باشد همانند مشرکان مکه که سالها مانع از حج گزاردن رسول الله(ص)و اصحاب ایشان شدند و این رفتار قطعا دیر یا زود مجازات الهی را برای آنان به دنبال خواهد داشت:وَ ما لَهُمْ أَلاَّ يُعَذِّبَهُمُ اللَّهُ وَ هُمْ يَصُدُّونَ عَنِ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ وَ ما كانُوا أَوْلِياءَهُ إِنْ أَوْلِياؤُهُ إِلاَّ الْمُتَّقُونَ وَ لكِنَّ أَكْثَرَهُمْ لا يَعْلَمُونَ (سوره انفال ، آیه ۳۴)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*