نگاه آسیب شناسانه به تجاوز جنسی

به بهانه تجاوز به پسران مدرسه معین منطقه ۲ تهران

تجاوزجنسی بصورت قدرت و زور جسمی بر روی قربانی روی میدهد و فرد متجاوز با سلطه جویی و تحقیر با هدف کامیابی جنسی بصورت خشونت آمیز این عمل شنیع را انجام میدهد.

فرد متجاوز با دانستن این امر،که چنین رفتاری نکوهیده و زشت است ، قربانی را انتخاب میکند و میتوان گفت:۱) فرد قربانی عموماً آشناست ۲) بیشتر تجاوزات از قبل طراحی میشوند.

تجاوز به بزرگسال و خردسال بسیار متفاوت است. این را بدانید که اکثر تجاوزات گزارش داده نمیشود بخصوص بزرگسالان زیرا قربانی نگران برچسب های بعدی آن میباشدوترس از آبروریزی و سرافکندگی اجتماعی مانع گزارش میشود.در این نوع رفتار علاوه برآسیب های جسمانی،آسیب های روانی زیادی دامن گیر قربانی میشود.قربانیان بعد ازتجربه تلخ تجاوز به اختلال استرس پس از ضربه روانی PTSD دچار میشوند.این اختلال زمانی روی میدهد که ذهن و بدن دراثرتحریک تجربه آسیب زا،از توان افتاده باشند.احساس عدم امنیت قربانی را می آزارد.در چنین مواردی توفیق زیادی بین زن یا مرد دختر یا پسر ندارد.هر چه باشد این تحقیر روی داده است.قربانیان میباست مورد حمایت روانی قرار بگیرند زیرا دچارافسردگی ناشی از تجربه ی سخت جنسی میشود.متجاوزان قادر به کنترل ایمپلس( تکانه ها) جنسی خود نیستند زیرا بصورت غیر عادی تحریک میشوند.مثلا با صدای جیغ زنان یا فریاد پسران و مواجه شدن با قدرت بدنی پسرانی که نمیتوانند از خود دفاع کنند،تحریک میشوند.

اثرات روانی تجاوز به مونث ها و مذکر ها متفاوت است.در مونث ها عموماً احساس؛ گناه،شرم،بی پناهی و ترس دست میدهد.

درحالیکه در مذکرها احساس خشم دراز مدت عارض‌میگردد.

درهردو جنس احتمال بروز اختلال شخصیت مرزی( Borderline Personality Disorder )میباشد.

یعنی تغییر ناگهانی خلق و خویو ارتباطات عاطفی نامتعادل و بی ثبات درسطح فردی واجتماعی قربانی.

که اگر بصورت مزمن شود،متاسفانه این بیماری ممکن است تا پایان زندگی فرد با او باشد.بدانید که قربانیان یک شبه زندگی شان از این رو به آن رو میشود یک لحظه به تغییر زندگی آنها فکر کنید….ممکن است در آینده درصدد انتقام شخصی یا اجتماعی برآیند.اینجاست که فرد قربانی، مجرم خواهد شد.

 موسسه پژوهشی یاسین عصر : بقلم:« پرستومروجی »

کانال های استاد رائفی پور

http://masaf_raefipour2

http://Eitaa.ir/masaf_raefipour      ایتا

http://sapp.ir/masaf.raefipour        سروش

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*