نکات مهم امنیتی ویژه‌ی کاربران در فضای مجازی(۱)

خیلی از مردم از نرم افزارهای پیام رسان و شبکه های اجتماعی( مثل فیسبوک، تلگرام،  واتس اپ، اینستاگرام و… ) استفاده میکنند، اما نحوه‌ی استفاده از این نوع نرم افزارها را نمی‌دانند و گاهی این کم‌اطلاعی دردسرهایی برای آنها ایجاد میکند.

 

اگر از این نرم افزارها استفاده میکنید، ابتدائا باید بعنوان کاربر کامپیوتر و موبایل در فضای مجازی، ۷ موضوع مهم را رعایت کنید:

http://telegram.me/CyberLiteracy

۱٫نصب بروزرسانی های سیستم عامل و نرم افزارها و استفاده از آخرین نسخه ها

۲٫ استفاده از نرم افزارهای ضدویروس (حتما باید برنامه ضدویروس شما بروزرسانی شده باشد درغیر اینصورت در برابر ویروسهای جدید آسیب پذیر است)

۳٫ جلوگیری از سرقت هویت (اطلاعات شخصی، مالی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید و از آنها محافظت کنید)

۴٫ اجرای دیواره آتش ( فایروال)، خصوصا برای کامپیوترهای تحت شبکه در ادارات و سازمانها

۵٫ جلوگیری از بدافزارها و اَدوِر ها ( بدافزارهای تبلیغاتی میتوانند شما را به دانلود برنامه های مخرب هدایت کنند)

۶٫ محافظت از گذرواژه ها (نکات مربوط به انتخاب کلمه عبور قدرتمند و روشهای حفاظت از آن را بیاموزید)

۷٫ تهیه نسخه پشتیبان از پرونده های مهم ( حتما باید نسخه های پشتیبان در مکانی غیر از مکان سیستم فعلی و گوشی و رایانه شما نگهداری شود)

نوشته: الیاس ملکی

ارتباط با مدیر کانال ( ارسال مطلب یا سوال و درخواست :http://telegram.me/iran2065
 

 

علاوه بر نکاتی که به آنها اشاره شد به موارد زیر هم توجه کنید :

مالکیت اکثر حسابهای اینترنتی بر مبنای سیمکارت و ایمیل هستند. لذا مهمترین حساب شما در فضای مجازی ایمیل است. پس اولا باید یک حساب ایمیل داشته باشید و ثانیا در انتخاب و حفظ گذرواژه (Password) ایمیل باید بیشترین دقت را انجام دهید و نکات زیر را درمورد گذرواژه ها مدنظر قرار دهید زیرا قوی ترین گذرواژه ها هم درصورت رعایت نکردن کاربر بی مصرف خواهند بود! :

گذرواژه را حفظ کنيد و در هيچ جايي يادداشت نکنيد( خصوصا بهیچوجه در یادداشت‌ها ذخیره نکنید)

گذرواژه را هرچند وقت يکبار (مثلا هر ماه) عوض کنيد.

گذرواژه را درجاهايي مثل کافي نت و رايانه ديگران وارد نکنيد و اگر مجبور به این کار شدید در اولین فرصت، گذرواژه را عوض کنید.

از گذرواژه تکراري براي چند حساب استفاده نکنيد.

گذرواژه بايد بيش از ۸ کاراکتر(نويسه) باشد و باید شامل عدد، حرف بزرگ، حرف کوچک و علامت توامان باشد. مثلا Sfgtr%$23?

گذرواژه نبايد شامل اطلاعات عمومي مانند شماره تلفن و نام پدر و شهر … باشد. کلمه عبور نباید در فرهنگ لغات موجود باشد و همچنین  نباید رشته پشت سرهمی از کلیدهای صفحه کلید باشد

 توجه داشته باشید که اگر مرورگر، یادآوری و ذخیره‌ی گذرواژه را از شما درخواست کرد (Remember password) گزینه خیر (Not now) را انتخاب کنید چرا که گذرواژه های ذخیره شده در مرورگر  به سادگی قابل بازیابی و سرقت هستند.

ارسال ایمیل جعلی یا پیامک جعلی بسادگی امکان دارد. پس باید تشخیص ایمیل جعلی و واقعی را آموزش ببینید

نرم افزارها را از سایت رسمی سازنده دریافت کنید. خصوصا نرم افزارهای متن باز مانند فایرفاکس. نرم افزارهایی مثل فلگرام، پلاس، تلگرام نارنجی، موبوگرام و… مورد تایید رسمی تلگرام نیستند و ممکن است خطرات امنیتی داشته باشند (مانند ارسال مخفیانه پیام، فعال کردن سرویسهای پیامکی پولی و سرقت اطلاعات و …)

در هنگام ورود اطلاعات کارت بانکی، از وجود https در ابتدای خط آدرس توجه کنید. در صورت نبود https اطعات کارت بانکی را وارد نکنید چون احتمالا صفحه فوق از نوع فیشینگ است و اطلاعات شما را به سرقت میبرد.

قانون جرایم رایانه ای را مطالعه کنید. بسیاری از اموری که حتی گمان نمی کنید جرم محسوب می شود.

به نرم افزارهای که بصورت غیرمعمول از شبکه دیتا یا باطری گوشی استفاده میکنند مشکوک باشید.

حدالامکان عکس شخصی خود یا خانواده خودرا بعنوان تصویر پروفایلProfile قرار ندهید . مواردی مشاهده شده که افرادی از این تصاویر سوءاستفاده کرده و از این تصاویر استیکر ساخته اند و یا در طرحهای فتوشاپی از آن استفاده کرده اند.

از نرم افزارهای فوق برای ارسال تصاویر خصوصی و خانوادگی استفاده نکنید. چراکه هیچ تضمینی وجود ندارد روزی این نرم افزارها هک نشوند. همچنین ممکن است فرد آشنایی که این تصاویر را برای او ارسال میکنید موارد امنیتی را رعایت نکند و گوشی خود را در اختیار افراد یا تعمیرکاران قرار دهد.

حتما برای ورود به نرم افزار شبکه اجتماعی رمز ورود قرار دهید تا اگر گوشی شما بسرقت رفت و یا مفقود شد، امکان سوء استفاده از آن کمتر شود.

از ذخیره عکسهای شخصی و خصوصی در حافظه گوشی یا رم (مموری کارت) جدا پرهیز کنید تا اگر گوشی شما بسرقت رفت و یا مفقود شد، امکان سوء استفاده از آن وجود نداشته باشد.

افراد شیاد و کلاهبردار در فضای مجازی بشدت فعال هستند و متاسفانه در امور فنی نیز مهارت دارند! هرگز به افرادی که نمی‌شناسید اعتماد نکنید، توجه کنید که در فضای مجازی و تلگرام هرکس میتواند خود را جای فرد دیگری جا بزند.

درصورتیکه مشکلی برای شما درفضای مجازی ایجاد شد و مورد سوءاستفاده گرفتید حتما با یک فرد مطمئن و آشنا به فضای مجازی مشورت نمایید و به پلیس مراجعه کنید.

 توجه کنید که اگر عکس خصوصی شما در تلگرام یا فضای مجازی منتشر شود دیگر راهی برای جلوگیری از انتشار و سوء استفاده از آن ممکن نیست پس باید بفکر "علاج واقعه قبل از وقوع" بود.

اگر کسی از شما خواست که شماره یا رمزی که به شما پیامک شده را برای او بفرستید هرگز این کار را نکنید، حتی اگر این درخواست از طریق سامانه های پیامکی ارسال شده باشد.

چون یکی از روشهای هک تلگرام و نرم افزارهای شبکه اجتماعی همین روش است

 بعضی از نرم ا فزارها بصورت مخفیانه از طریق دوربین جلو عکس می‌گیرند، پس سعی کنید دوربین جلو گوشی را با یک برچسب یا کاغذ مسدود کنید.

ادامه در متن بعدی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*