نقش رزاقیت الهی دراغتشاشات و اعتراضات اقتصادی مردم

پرسش: آیا «ضعف ایمان مردم به رزاقیت الهی» در بروز اغتشاشات و اعتراضات اقتصادی آنها نقش داشته است؟

پاسخ: مشکلاتی که با انتخاب افتضاح خودمان ایجاد میکنیم قرار نیست توقع داشته باشیم که با رزاق بودن الهی حل شود.

اینکه «خدا رازق است» یعنی روزی همه ما را به نحو کافی و وافی در این دنیا قرار داده است اما ظلم یا سوء تدبیر برخی از مسؤولان و تحریمهای ظالمان و مستکبران خارجی موجب می شود فقط بخشی از روزی که «روزی قطعی» است به ما برسد و از بخش دیگر از روزی که منوط به شرایط دیگر است محروم بمانیم.

در واقع، روزی الهی دو بخش دارد:

۱- بخشی که چه بخواهیم و چه نخواهیم تا زمان مرگ به ما میرسد و کسی نمی تواند مانع از آن شود یعنی آن مقدار از غذا و اکسیژن که برای زنده ماندن ما ضروری است.

۲- بخشی که به دعای ما و تلاش ما و عادل بودن مردم و مسوولان و مساعد بودن شرایط و سایر عوامل مادی و معنوی بستگی دارد.البته هر دو بخش روزی را خدا میدهد زیرا خودش خالق همه چیز است اما بخش اول را بدون قید و شرط و بخش دوم را طبق شرایط عطا می فرماید.مردم اگر به وضعیت اقتصادی، اعتراض دارند مربوط به بخش دوم روزی است که خداوند سبحان، آن را مشروط به عوامل دیگر از جمله تلاش و حسن تدبیر و دعا و … کرده است.بنابراین کسی که به گرانی ها اعتراض میکند لزوماً به رازقیت خدا بدبین نیست.

در حدیثی از پیامبر اعظم (ص) و امیرالمؤمنین (ع) آمده که «الرِّزقُ رِزقانِ؛ رزقٌ تَطلُبُهُ و رِزقٌ یَطلُبُکَ» (۱)
ترجمه: «روزی بر دو بخش است: روزی که تو به دنبالش می روی و روزی که خودش به دنبالت می آید».
پاورقی: (۱) ابن شعبه حرانی، تحف العقول، ص: ۸۲ و ابن بابویه (صدوق)، الأمالی، ص: ۲۹۳ و من لا يحضره الفقيه، ج‏۴، ص: ۳۸۶ و نهج البلاغه (چاپ صبحی صالح)، نامه ۳۱ ، ص: ۴۰۴ و خصائص الائمة، ص: ۱۱۷ و کراجکی، کنز الفوائد، ج۲ ، ص: ۱۹۷

عضویت در کانال پاسخ به پرسشهای دینی https://eitaa.com/pasokhtext

اخبار صریح و دقیق https://eitaa.com/sarihnews

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*