مومنین را به سمت بهشت می کشانند؟

پرسش:

آیا مطلب و روایت زیر که در فضای مجازی از آیت الله شبیری زنجانی(حفظه الله) نقل می شود صحت دارد؟

" این آیه ذهن مرا بخود مشغول کرده بود: ( وَ سِیقَ الَّذِینَ اتَّقَوْا رَبَّهُمْ إِلَی الْجَنَّةِ زُمَراً ( سوره زمر؛ ) 

یعنی مومنین را به سمت بهشت می کشانند .

از خود پرسیدم چرا گفته شده «به سمت بهشت میکشند» ؟ هرچه تحقیق کردم به جایی نرسیدم تا اینکه به روایتی از امام صادق(ع) در بحار الانوار برخورد کردم که می فرماید: « مومنین در روز حساب از خدا می خواهند قبل از ورود به بهشت ، مولایشان حسین(ع) را ملاقات نمایند . در این ملاقات ،هر دو طرف غرق تماشا می شوند و آنقدر طول می کشد که خدا به مأموران بهشت می فرماید: "این مومنین و دوستان حسینم را به طرف بهشت بکشید " »

پاسخ خلاصه:مطلب و روایت فوق ، کذب محض و تهمت به مرجعیت و تهمت به قرآن و تحریف معنای آیه شریفه است.

پاسخ تفصیلی:۱- این مطلب کاملا بی اساس است و آیت الله شبیری زنجانی (حفظه الله) هرگز چنین مطلب سست و بی اساسی بیان نفرموده اند. ایشان از علما بزرگ و متخصص در شاخت احادیث هستند و به هیچ وجه چنین روایت جعلی را نشر نکرده اند و در سایت رسمی ایشان نیز چنین مطلبی یافت نمی شود. متأسفانه برخی از دروغگویان و جاعلانِ روایات ، برای آنکه دروغ هایشان مورد اعتماد و قبول مردم قرار گیرد ، آنها را از قول علمای بزرگ نقل و نشر می کنند که مصداق «افترا» و «تخریب وجهه علما» است.۲- جستجوی رایانه ای نشان می دهد ، روایتی که ادعا شده نه تنها در بحارالانوار وجود ندارد بلکه در هیچیک از کتب شناخته شده ی حدیث و تفسیر شیعه و اهل سنت – حتی با سند ضعیف – نقل نشده است. از ادبیات این روایت ساختگی معلوم است که یک « مداح نما » که «اطلاعات کافی » نداشته ، آن را با تخیلات خود ساخته و پرداخته است.۳- فعل «سیقَ» در زبان عربی اصلا به معنای «کشاندن» نیست بلکه به معنای «سوق دادن» و «راهنمایی کردن به جلو» است. طبیعی است آیه شریفه نیز می خواهد بگوید که یکی از ماموریتهای فرشتگان بهشت آنست که مومنان را با کمال احترام و ادب به بهشت راهنمایی کنند.۴- در این « داستان تخیلی » طوری وانمود شده که «امام حسین(ع) بیرون بهشت هستند و مومنان وقتی می خواهند به بهشت بروند در میانه راه با ایشان برخورد می کنند» در حالی که امام حسین(ع) خودشان پیش از دیگران وارد بهشت می شوند زیرا « سرور جوانان بهشت » هستند: " الحسن و الحسین سَیّدا شَبابِ اَهلِ الجَنّة "وانگهی قرآن کریم بارها تصریح فرموده که مومنین در بهشت با یکدیگر دیدار دارند و در باغ های پرنعمت ، بر تخت هایی (شاهانه) رو به روی یکدیگر تکیه زده اند: « في جَنّاتِ النَّعيم ، علی سُرُرٍ متقابلینَ »(صافات: ۴۳-۴۴)به طور کلی نباید چنین وانمود شود که ورود به بهشت ، موجب محرومیت از دیدار پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) است بلکه یکی از بزرگترین نعمت های بهشت آنست که اهل ایمان با انبیا و اولیا و صالحان دیدار دارند.

نتیجه:آنچه که درباره ربط دادن بین آیه " و سیق الذین اتقوا الی الجنة " با "عشق مومنین به چهره دلربای امام حسین (ع) در قیامت" نقل می شود  صحت ندارد. حضرت آیت الله شبیری زنجانی هیچگاه – نه در سایت رسمی خود و نه در جای دیگر – چنین مطلبی نفرموده اند. جستجوی رایانه ای نشان می دهد این روایت جعلی است و در کتب شناخته شده ی حدیث و تفسیر شیعه – حتی با سند ضعیف نقل نشده است. این مطلب ،مصداق «نشر اکاذیب» و «تهمت به قرآن و اهل بیت(ع)» است. سهل انگاری در تایید یا نشر اینگونه مطالب به تدریج و در درازمدت موجب ایجاد اختلال در منظومه فکری دینداران و شیعیان اهل بیت(ع) خواهد شد و چه بسا زیانهای عقیدتی و رفتاری مهمی به وجود بیاورد.

کانال بررسی روایات و احادیث

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*