من باعنوان طب اسلامي مخالف هستم

 حجت الاسلام دكتر طباطبايي، رئيس پژوهشگاه موسسه دارالحديث

http://t.me/tebona

http://http://t.me/hakimeirani

۱-من با عنوان طب اسلامي مخالف هستم. يعني بنده نميپذيرم كههدف دين و شريعت در درانداختن نظامي بعنوان نظام پزشكي باشد.

۲-اصلا اين دو حوزه (دين و نظام پزشكي) از هم جدا هستند. بنا بر اين عنوان طب اسلامي يك عنوان غلطي است و ويژگي هايي كه مرتبط با يك نظام پزشكي هست در مجموعه روايات شيعي نميبينم.

يك رويكرد ديگر هم نگاه حداكثري به دين است. اين گروه ها همه چيز را ديني ميبينند. معمولا كساني كه بحث طب اسلامي را معرفي ميكنند از دسته دوم هستند كه دين اسلام را يك دين حد اكثري و فراگير معرفي ميكنند.

۳-اگر هدف دين اين باشد كه نظام سلامت و پزشكي هم طراحي كند، پس بايد در مورد تشخيص بيماري ها، علل امراض و… دستور العمل كامل داشته باشد كه بيماري را چگونه ميتوان شناخت و درمان كرد (و حال اينكه در مرويات ما چنين چيزي نيست).

۴-مثلا كتاب كافي بعنوان مهم ترين كتاب حديثي شيعه ميتواند منبع مهمي براي احاديث طبي باشد. جناب كليني در مدرسه حديثي قم كتاب كافي را نوشته است و البته ميدانيد كه مدرسه حديثي قم از سخت گير ترين مدارس حديثي نسبت به اعتبار سنجي روايات بوده است. جناب كليني هم از اوثق ترين محدثين بوده اند. خب كتابي با اين خصوصيات خيلي تفاوت دارد با كتابي مثل كتاب ابنا بسطام نيشابوري كه اصلا در مجامع حديثي ما شناخته شده نيست و هيچ جايگاهي ندارد.

۵-ما در موسسه دارالحديث يك مجموعه اي گرداوري كرديم كه روايات صحيح و غير صحيح را جمع آوري كرديم. حدودا ۶ هزار روايت غير تكراري در حوزه طب داريم. از اين ۶ هزار روايت طبي حدود ۱۵ درصدش سند دارد. نزديك به ۸۵ درصد روايات باب طب اساسا سند ندارد. خب از اين تعداد كمتر از هزار روايت حدود ۵ درصد، سند صحيح دارند. يعني از كل روايات پزشكي كمتر از ۵ درصد آن سند معتبر دارد و معمولا اين احاديث هم در كتاب كافي است. اين ۵ درصد هم عموما در مورد خواص خوراكي هاي هستند يعني نه در تشخيص بيماري فايده اي دارد و نه در درمان فايده اي دارد.

۶-درمورد گستره روايات پزشكي ما روايات متنوع در مورد درمان امراض بسيار كم داريم و اتفاقا در مجموع روايات، اندك ترين روايات درمورد درمان است و بيشتر روايات در باب خواص خواركي ها و يا دستورات عمومي سلامتي و پيشگيري از درمان است.

۷ يعني در روايات ما از ۶ هزار روايتي كه موجود است اگر بخواهيم روايات معتبري كه مربوط به بحث درمان امراض است را جدا كنيم كمتر از يك درصد است يعني كمتر از ۶۰ روايت در حوزه درمان داريم. حالا مشاهده ميكنيد كه چرا بنده ميگويم ما طب اسلامي نداريم!

۸ -الان در مجموعه هاي كه بعنوان طب اسلامي و روايات طبي مطرح مي شود، يك روايت را ميگيرند و چقدر درباره آن تعريف و تمجيد و توضيح ميدهند بدون اينكه آن را اعتبار سنجي كرده باشند و يا مدلول آن را درست فهميده باشند.

گزيده اي از سخنراني استاد طباطبايي در كارگاه دو روزه نظام سلامت در اسلام كه به صورت عمومي در دانشگاه علوم پزشكي قم و در جمع برخي از محققين دانشگاهي و حوزوي ايراد شده است.

مشروح این سخنراني را در سايت زیر مطالعه بفرماييد:

http://http://www.hakimeirani.ir/news/102

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*