مطلب زیر که به نقل از صادق هدایت منتشر می شود، چیست؟

پرسش: “اگر بر مسلمانان تکلیف شده بود که روزانه به جای هفده رکعت نماز ، هفده دقیقه مطالعه کنند امروزه دیگر هیچ مسلمانی وجود نداشت”

پاسخ:اگر واقعاً صادق هدایت چنین گفته باشد معلوم است که دچار سوء فهم شده یا خودش را به نفهمیدن زده زیرا:

اولاً در قرآن صدها بار به تفکر و تدبر و نگریستن به جهانِ پیرامون و درس گرفتن و دانایی (حکمت) توصیه شده است:

لعلّهم یتفکّرون …… اَفَلا یعقلون؟! قل هل یستوی الذین یعلمون و الذین لا یعلمون؟!

«مطالعه حقیقی و سودمند» یعنی «نگریستن و خواندن همراه با تفکر و نقّادی» نه «خواندنِ طوطی وار و کورکورانه و بدون نقّادی»

هل یستوی:البته «علم» در تعریف قرآن با «علوم تجربی» فرق دارد. علم از نظر قران یعنی «دانایی همراه با حکمت و تدبّر که سودمند و سازنده جسم و روح و جامعه و فرد و دنیا و آخرت باشد» اما «علوم تجربی بدون دانایی و بدون ایمان به خدا، انبیا، آخرت و ارزشهای اخلاقی» چه بسا به توسعه ابزارها و شیوه های تباهی و کشتار جسم و روح بشر بینجامد.

ثانیاً مهم است که چه کتابی مطالعه می شود وگرنه آیا مثلا اتلاف وقت با مطالعه داستان های غیراخلاقی نیز مطلوب است؟یا خواندن مطالب زیانبار  مطلوب است؟ آیا خواندن کتابهای خود «صادق هدایت» برای نسل جوان ما سودی جز «بی دینی»، «پوچ گرایی» و «خودکشی» داشته است؟مگر خود صادق هدایت که اینهمه شعارهای فریبنده می داد خودکشی نکرد؟ اگر هر ایرانی روزی چند دقیقه کتابهای همین فرد را بخواند با آمار خودکشی چه باید کرد؟مگر نه اینست که مطالعه برخی از آثار، تنها به اضطراب و پریشانی ذهنی و رفتاری افراد می افزاید؟ مهم اینست که چه کتابی را چگونه می خوانیم وگرنه چه بسا افرادی که چندان فرصت مطالعه نداشته اند ولی بخاطر تفکر، تعقل، تجربه و اراده ی مثبت، از دانایی های طلایی (حکمت) برخوردارند و همین موجب آرامش و خوشبختی حقیقی است. مهمتر از اینکه «چند دقیقه کتاب میخوانیم» اینست که اولا «چه چیزی می خوانیم؟ سودمند است یا زیان بار»؟ ثانیا «چقدر تفکر و تحلیل می کنیم» ثالثا «چقدر اراده ی مثبت برای رسیدن به اهداف بزرگ داریم تا کجا برایش هزینه می کنیم و رفتارها و ذهن خود را به کار می گیریم».

https://t.me/pasokhtext

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*