فوری/ مرکز باید مسئولیت خوزستان را بعهده بگیرد

مدیریت بحران سیل خوزستان فراتر از توان مدیران استانی است/دولت و نیروهای مسلح باید با بسیج امکانات مدیریت بحران را بدست بگیرند.

۱-از لحظه طرح مسئله سیلاب در خوزستان، هم استاندار محترم دکتر شریعتی هم مدیریت بحران جناب حاجی زاده وسط میدان بوده و بین مردم حضور داشته اند. شب بیداری ها و زحمات این بزرگواران قابل تقدیر است.

۲-همزمان حضور نیروهای مسلح، سپاه و بسیج و ارتش با تمام توان نیز قابل تقدیر است. در کنار این دو، گروه های جهادی و مردمی ذیل بسیج یا پراکنده و تشکیل ستاد مردمی یاری سیل زدگان توسط آیت الله جزایری و حضور برخی علما نظیر آیت الله حیدری به صورت شبانه روزی در مناطق سیل زده و حضور طلاب و روحانیون حوزه های علمیه استان بهمراه جوانان خودجوش انقلابی صحنه های کم نظیری را رقم زده است.

۳- باید از صداوسیمای استانی خوزستان نیز تقدیر کرد که از آغاز آماده شدن استان برای‌ ورود به بحران سیل نقش مرکزی  خوبی در اطلاع رسانی لحظه به لحظه به مردم و برطرف کردن شایعات داشته باشد.

اما در رابطه با حجم بحران و ویرانی ها و عمق فاجعه سیلاب در خوزستان نیاز است اشاره کنیم:

  1. سیلاب ورودی به خوزستان، آورد بارش های سیل آسای ۵ استان غربی(لرستان، چهار محال و بختیاری، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان) و البته بارش های بی سابقه خود خوزستان است. به عبارتی هرآنچه در ۵ استان دیگر موجب تخریب زیرساخت‌ها و تلفات جانی شد به سمت خوزستان سرازیر شد که تخریب شهرهای پلدختر، کوهدشت و معمولان و روستای های تابعه فقط بخشی از خرابی های سیل در بالادست خوزستان است. در این بین نقش سدهای خوزستان در به تاخیر انداختن بحران نقش به سزایی داشت، اما سدها به آستانه سرریز شدن رسیدند و آرام آرام بحران در خوزستان آغاز شد و همه حجم ۶ استان شهرها و روستاهای خوزستان را در نوردید.
  2. . از طرفی با گرم شدن هوا، برف کوه های استان های مذکور رو به آب شدن نهاده اند و این خود خبر از افزایش حجم سیلاب ورودی به خوزستان است.
  3. تاکنون چندین شهر خوزستان از جمله( سوسنگرد، رفیع، بستان، الهایی و…) به حالت نیمه تخلیه و بیش از ۱۵۰ روستا دستور تخلیه گرفته اند و تا شب گذشته بیش از ۴۰۰٫۰۰۰ خوزستانی به دلیل تخریب یا آب‌گرفتگی منازلشان و همچنین تخریب جاده های روستایی دچار بحران سیل شده اند.
  4. بیش از ۱۰۰٫۰۰۰هکتار زمین کشاورزی نابود و ۱۵٫۰۰۰ رأس دام تلف شده است.(بزرگی اعداد ذکر شده توسط مسئولان به خوبی گویای حجم فاجعه در خوزستان است).
  5. حجم بسیار بزرگ بحران گفته شده و همچنین گستره وسیع جغرافیایی(چندبرابر برخی از کشورهای اروپایی)، کمبود امکانات و نیروهای امدادی در دسترس، خارج از توان مدیریت بحران مدیران استانی است.
  6. مدیریت یکپارچه ای وجود ندارد. دستگاه های دولتی و هلال احمر در یک جهت، سپاه و بسیج در یک جهت، نیروهای مردمی در جهتی دیگر موازی کاری و گاه عدم توجه به برخی اولویت ها از آسیب های نبود مدیریت یکپارچه است. از مهمترین آسیب های نبود مدیریت یکپارچه، تعلل در اقدامات بموقع و فوری مانند بازگشایی برخی مسیرها برای انحراف سیل و تضعیف آن است.

۷٫درست است که در ابتدای بحران شاهد حضور رئیس جمهور، معاون اول و وزیر نیرو بودیم و این حضور در مدیریت بهتر خروجی سدها موثر بود، اما در ادامه که حجم عظیم آب وارد روستاها و مزارع حاشیه دز، کارون و کرخه شد، دیگر خبری از حضور اعضای دولت نیست و استان با مدیریت بحران کم توانش رها شده.

  1. دولت فکر می کند چون تابحال تلفات انسانی نسبت به سایر استان ها کمتر بوده، پس حجم سیلاب یا تخریب مزارع و منازل مردم هم کمتر است درحالیکه حجم سیلاب در خوزستان اصلاً قابل قیاس با سایر استان ها نیست. بیش از ۴۰ درصد آبهای سطحی کشور در خوزستان جاری است؛ حالا سیلاب را اضافه کنید
  2. سیل در لرستان یک روز و نصف روزی پلدختر را تخریب کرده اما در خوزستان به آرامی زیرساخت ها در حال نابودی اند؛ دولت فکر می کند استانداری و مدیریت بحران و امکانات استانی کافی است

اولاً اخبار کامل و صحیح و عمق فاجعه به مرکز مخابره نمی شود. ثانیاً مدیریت استانی تاحالا توان خودش را نشان داده؛ دویست روستا تخلیه کرده اند

ثالثاً فاجعه در سطحی است که مرکز باید مسئولیت سیلاب خوزستان را به عهده بگیرد. استان و مجموعه استانداری ناتوان است.

  1. برخی مجموعه ها نظیر نیشکر و نفت در تلاش اند تا کمترین آسیب را ببینند در عوض منازل و مزارع ملت آسیب ببینند. یک مسئول عرضه داری باید جلوی خودخواهی نفت و نیشکر را بگیرد. رئیس جمهور باید شخصاً ورود کند. “مرکز باید مسئولیت خوزستان را بعهده بگیرد”.

داود مدرسی یان

تلگرام:       https://t.me/joinchat/AAAAAD5UcXy_w6v5HKemJA

ایتا:        http://eitaa.com/joinchat/3604742157Cf3fa1341d3

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*