علت حوادث طبیعی از نظر قرآن و روایات

پرسش :

    آیا اگر آیه « وَ ما أَصابَكَ مِنْ سَيِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِكَ » را در کنار روایتی که «رواج زنا» را «عامل پدیدار شدن زلزله» معرفی می کند بگذاریم نمی توان گفت که زلزله ها بخاطر رواج بی بند و باری در بین مردم است؟ آیا زلزله بخاطر زیاد شدن گناهان ماست؟ آیا این موضوع با علم تعارض ندارد؟

پاسخ:حوادث طبیعی علت های طبیعی دارند اما اینکه انسان از این حوادث آسیب ببیند یا مصون بمانَد بستگی به عوامل دیگر از جمله عملکرد انسان دارد. طبعا زلزله نیز دارای علل و عوامل طبیعی است اما اینکه آیا انسان در زلزله آسیب ببیند یا نبیند به عوامل مختلفی از جمله «ضعف بشری» ، «عملکردهای بد انسان در ساخت و ساز» و «ارتکاب گناه» و … ربط دارد و نباید قاطعانه بگوییم که «دقیقا زنا موجب زلزله است» و این دیدگاه را به اسلام و معصومان ع نسبت بدهیم.

    "مِن نفسک" در آیه « و ما اصابک من سیئة فمن نفسک»(نساء:۷۹) لزوما گناه نیست بلکه می تواند "نقص و ضعف بشری" هم باشد. خداوند در این آیه به پیامبر (ص) می فرماید آنچه خوبی به تو برسد از خداست و آنچه ناگواری به تو برسد از خود توست. آیه نفرموده لزوما بخاطر گناه توست زیرا پیامبر (ص) که معصوم هستند. مثلا اینکه پیامبر در عزای ۶ یا ۷ تن از فرزندان دختر و پسر خود نشسته اند آیا بخاطر گناه یا ترک اولی از سوی ایشان بوده است؟!! پاسخ اینست که آنچه موجب بیماری و مرگ عزیزان می شود نقاط ضعف طبیعی در بشر است که از بیماری و حادثه آسیب می بیند نه اینکه لزوما گناه کرده باشد.وانگهی روایتی که می گوید " کثرت زنا موجب پدیدار شدن زلزله می شود» فقط یک روایت است که با سند ضعیف نقل شده است. بنابراین حجت و دلیل شرعی نداریم که بگوییم «زلزله دقیقا با زنا ارتباط دارد» بلکه شاید «آسیب دیدن در زلزله» بخاطر گناهان دیگر باشد یا حتی آسیب دیدن بخاطر گناه نباشد بلکه آزمون الهی برای برخی باشد.اینکه عادت شده که برخی از مبلغان دینی ،با «حسن ظن فراوان به یک روایت ضعیف» شروع به تبیین نظر اسلام می کنند چه بسا گاهی جفا به اسلام باشد.آنچه مهم است اینست که مصیبت ها برای بعضی از مردم ، امتحان و آزمون الهی هستند و برای برخی دیگر نتیجه گناهان به شمار می آیند ولی درباره هر مصداق نمی توان قاطعانه نظر داد. چه بسا انسان های درستکار و مومن بدون اینکه گناهی مرتکب شده باشند دچار بلاهایی بشوند.

خداوند در سوره بقره؛ آیه ۱۵۵ می فرماید:

وَ لَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْ‏ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرينَ (۱۵۵)

« و قطعاً شما را به چيزى از ترس ، گرسنگى، و كاهش در اموال و جانها و محصولات مى ‏آزماييم و به شكيبايان  بشارت بده! »

لطفا کانال پاسخ به شبهات را به خوبان معرفی کنید:http://t.me/pasokhtext

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*