رسانه‌ها چطور با ما بازی می‌کنند؟

یک یادداشت خوب در تحلیل کنش‌ها و واکنش‌های مرتبط با ویدئوی عقد دختر ۹ ساله
یک ویدئو از عقد دختری ۹ ساله منتشر می‌شود که احساسات عمومی را جریحه‌دار می‌کند. می‌دانیم که در مناطق دورافتاده ازدواج دختران در سنین پایین یک امر طبیعی‌ست و بخشی از سبک زندگی آن‌ها محسوب می‌شود. پس چنین ازدواج‌هایی محدود به موارد معدودی نیست. مردم عصبانی و وحشت‌زده، ویدئو را از این گروه به آن‌ گروه کپی می‌کنند طوری که انگار اولین‌بار است در آن مناطق چنین اتفاقی می‌افتد، که ای وای ببینید جمهوری اسلامی با کودکانش چه می‌کند؟ کو ناجی دخترکان بدبخت در این شب سیاه بین این همه ظلم و تباهی.مردم که خوب عصبانی شدند. ترس که همه‌جا را برداشت، فردا صبح روزنامه‌ها شروع می‌کنند. با یک سناریوی مشترک: می‌دانید دخترکان ما چرا سیاه‌بخت می‌شوند؟ قانون منع ازدواج كودكان نداريم و يك پای قوانین ما می‌لنگد! نجات‌دهنده؟ تصویب قانون منع ازدواج دختران زیر ۱۸ سال

رسانه‌های اصلاح‌طلب اما می‌دانند مردم ما نمی‌دانند. و اگر نه، چگونه ممکن است خودشان نیز ندانند که در همین قانون فعلی ما ازدواج دختران زیر ۱۳ سال ممنوع است و جرم تلقی می‌شود؟یعنی اساساً ازدواج این دختر قانونی نیست و نبوده. اصلاً به همین دلیل که در قانون فعلی ازدواج دختران زیر ۱۳ سال ممنوعیت دارد، این دختر و پسر را با عقد موقت محرم کرده‌اند.

حالا سؤال اول؛ با تصویب قانون منع ازدواج برای دختران زیر ۱۸ سال چه ضمانتی وجود دارد که همچنان دختران ۹ ساله با عقد موقت و در سکوت رسانه‌ای محرم مردان نشوند؟
سؤال دوم؛ رسانه‌های اصلاح‌طلب از راه‌اندازی این بازی‌های رسانه‌ای و جریحه‌دار کردن احساسات مردم و در ادامه به جریان انداختن قانون ممنوعیت ازدواج برای دختران ۱۸ ساله چه می‌خواهند؟
کاش این رسانه‌ها برای یک بار هم که شده توضیح بدهند منع ازدواج ۱۸ ساله‌ها چگونه قرار است دختران ۹ و ۱۰ ساله را نجات بدهد؟ آیا بهتر نیست دولت و مجلس به جای سر و صدا و های و هوی‌های بی‌فایده فکر و برنامه و ایده و طرحی برای فرهنگ‌سازی در مناطق محروم داشته باشند تا بلکه کار مفید قابل ارائه‌ای را برای دخترکان آن مناطق در کارنامه خود ثبت کرده باشند؟

 قطعاً بنده موافق ازدواج کودکان نیستم اما با محدودیت و ممنوعیت برای دختران آن‌ هم تا ۱۸ سال به شدت مخالفم.

فاطمه خوش‌نما، روزنامه‌نگار

 شما در رسیدن این مطلب به دست چند نفر سهیم می‌شوید؟

http://eitaa.com/joinchat/1111818240Cf721c801d4

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*