دعای تحویل سال از کجا آمده است؟

پرسش:

دعای تحویل سال از کجا آمده است؟

پاسخ:

 دعای تحویل سال در نوروز را معصومان ع توصیه نفرموده اند و صرفا یک دعای ابتکاری است که غیرمعصوم نوشته و توصیه کرده است. خواندنش خوب است مثل هر دعای دیگری که بهانه ای برای راز و نیاز با خداست. برای دعا خواندن واجب نیست که فقط دعاهای معصومان(ع) خوانده شود.قدیمی ترین منبع مشهوری که این دعا را نقل کرده "زاد المعاد" علامه مجلسی (قرن ۱۲) است. نویسنده این کتاب اعتراف دارد که این دعا در کتابهای غیرمشهور آمده است. وی این دعا را به عنوان «توصیه معصوم» نقل نکرده است. 

منبع:ترجمه عربیِ زاد المعاد – مفتاح الجنان، ص: ۳۲۸

وَ رَوَوْا فِي غَيْرِ الْكُتُبِ الْمَشْهُورَةِ قِرَاءَةَ الدُّعَاءِ التَّالِي عِنْدَ تَحْوِيلِ السَّنَةِ كَثِيراً، وَ قَالَ بَعْضُهُمْ بِقِرَاءَتِهِ ۳۶۰ مَرَّةً:

 يَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَى أَحْسَنِ الْحَالِ.

وَ بِرِوَايَةٍ أُخْرَى: يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ يَا مُدَبِّرَ اللَّيْلِ وَ النَّهَارِ يَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَى أَحْسَنِ الْحَالِ.

نکته ادبی که در اینجا مطرح می شود اینست که از نظر ادبی ، فصیحتر این بود که به جای عبارت « احسن الحال» ، از عبارت « احسن الاحوال» استفاده شود. طبعا اگر این دعا را معصومان ع توصیه فرموده بودند از فصیحترین تعبیر بهره می بردند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*