درباره شب قدر و علت پنهان بودن آن

اگر شب قدر اهمیت کم نظیری دارد و قرآن در آن نازل شده است چرا مسلمانها نمی دانند که دقیقاًکدام شب است؟

پاسخ:مسلمانها خواه سنی یا شیعه طبق احادیث مشهوری که وجود دارد یقین دارند که شب قدر یکی از شبهای دهه آخر ماه مبارک رمضان است.از این رو شبهای دهه آخر را عظیم می شمارند و بیش از گذشته به عبادت می پردازند. طبق برخی از روایات غسل کردن در همه شبهای دهه آخر ماه رمضان و دستکم در شبهای احیاء مستحب است و بهتر است هنگام غروب و قبل از نماز مغرب انجام شود. (کلینی، الکافی، – چاپ اسلامیه- ج۴، ص۱۵۳)

در روایات اهل بیت(ع)بر بیداری و عبادت در شبهای ۲۱ و ۲۳ ماه رمضان تاکید بسیاری شده و بیان شده که شب قدر یکی از اینهاست.وقتی اصحاب با اصرار از پیامبر(ص)یا اهل بیت(ع)می پرسیدند که دقیقاً کدام شب است معمولا آن بزرگواران با این استدلال که احیای این دو شب کار سختی نیست از جواب دقیق طفره می رفتند تا مردم هر دو شب را عبادت بپردازند و بهره معنوی بیشتری ببرند. (کلینی، الکافی، – چاپ اسلامیه- ج۴، ص۱۵۶)

نقل شده که در یکی از موارد خاص و استثنائی که فردی اصرار کرده که من نمی توانم هر دو شب را تا صبح بیدار بمانم و عبادت کنم ، معصوم (ع) بیان فرموده اند که شب قدر همان شب بیست و سوم است.( شیخ طوسی، تهذیبالأحکام، ج۴ ، ص۳۳۰ و شیخ صدوق، فضائل الأشهر الثلاثة، ص۱۰۴)

در روایت دیگری با سند معتبر از امام صادق(ع) نقل شده که « تعیین تقدیرات در شب نوزدهم ، و تایید (اولیه) در شب بیست و یکم و اجراء (تایید نهایی و آغاز اجرای آن) در شب بیست و سوم است. ( التَّقْدِیرُ فِی لَیلَةِ تِسْعَ عَشْرَةَ وَ الْإِبْرَامُ فِی لَیلَةِ إِحْدَى وَ عِشْرِینَ وَ الْإِمْضَاءُ فِی لَیلَةِ ثَلَاثٍ وَ عِشْرِینَ ) (کلینی، الکافی، – چاپ اسلامیه- ج۴، ص۱۵۹)

بنابراین دعا و عبادت در هر یک از این شبها در تعیین تقدیرات انسان تاثیر دارد. چه بسا در شب نوزدهم تقدیراتی برای انسان مقرر شده باشد که با دعا و زاری به درگاه خداوند در شب های بعد « تبدیل به احسن » گردد یا بخاطر گناه و غفلت در شب های بعدی دستخوش تغییر منفی گردد.نکته دیگر اینست که نباید تصور شود که این تقدیرات برای خدای متعال الزام آور و غیر قابل تغییرند. در روایتی آمده که خداوند اگر بخواهد تقدیراتی که در شب قدر برای افراد نوشته است تغییر می دهد. (کلینی، الکافی، – چاپ اسلامیه- ج۴، ص۱۵۶)

https://eitaa.com/shenakhtehadis

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*