داستان آن شیر با امام موسی بن جعفر(ع)

نظر کارشناسی درباره ویدیوی اظهارات یک روحانی جوان که داستان یک شير  را که زنش باردار بوده و پيش امام کاظم(ع) آمده بود نقل کرده است:

منبع اصلی این داستان:

داستان آن شیر با امام موسی بن جعفر(ع)با تفاوتهایی در کتاب الارشاد شیخ مفید و سپس در الخرائج راوندی نقل شده است:

 الإرشاد في معرفة حجج الله على العباد، ج‏2، ص: ۲۲۹ و الخرائج و الجرائح، ج‏2، ص: ۶۴۹

نکات مهم درباره داستان:

نکته اول:

تفاوت متن اصلی با آنچه در اظهارات آن روحانی جوان آمده:

البته متن اصلی داستان در این منابع ، تفاوت فاحشی با آنچه این روحانی نقل می کند دارد و این روحانی محترم داستان را پرداخت کرده اند و آب و تاب داده اند؛ در منبع اصلی فقط شیری می آید و همهمه ای می کند و امام(ع) دعا می کنند و آن شیر مجددا همهمه ای می کند و می رود. سپس امام(ع) در پاسخ یکی از یاران همراه خود توضیح می دهند که این حیوان نگران وضع حمل همسرش بود و من برایش دعا کردم و به دلم افتاد که خداوند بچه شیر مذکری به او می دهد. سپس آن شیر همهمه ای کرد که در واقع دعای او به درگاه خداوند بود که "خدایا هیچ حیوان درنده ای را بر نوادگان امام(ع) و شیعیان او مسلط مفرما" و امام(ع) نیز آمین گفتند. این مضمون کامل داستانی است که در متن اصلی آمده است.ملاحظه می شود در اینجا نیامده که شیر اقرار به امامت و ولایت امام(ع) کرده یا خود را شیعه و موالی نامیده است!نکته دوم: سند این روایت قوی نیست و شیخ مفید هم آن را به صورت مرسل و به عنوان یکی از معجزات منسوب به امام کاظم(ع) نقل کرده است.نکته سوم :دعایی که در این داستان انجام شده و ادعا می شود که امام(ع) نیز برای استجابت آن آمین گفته اند بعید است صحت داشته باشد زیرا در واقعیت گاهی یکی از شیعیان یا سادات توسط حیوانات درنده به قتل می رسد. این یک نقطه ضعف در این داستان به شمار می آید.نکته چهارم:تکلم برخی از انبیاء و اولیا با حیوانات واقع شده است:نکته کلی که باید توجه کنیم اینست که قرآن نیز از سخن گفتن سلیمان نبی (ع) با هدهد و مورچه سخن گفته است اما اینطور نیست که همه انبیاء و اولیاء چنین معجزه ای داشته باشند. ممکن است  یک پیامبر مثل سلیمان معجزه ای داشته باشد که پیامبر دیگری با اینکه مقامش از او بالاتر است آن معجزه را نداشته باشد. بنابراین با اینکه پیامبر اکرم(ص)از همه انبیاء بالاتر بودند ولی معجزاتی از قبیل معجزات موسی(ع)نداشتند. زیرا حکمت الهی چنین اقتضا نکرده بود. اینکه کدام پیامبر با کدام معجزه مبعوث شود در اختیار خداست.غیر از سلیمان(ع) و داود(ع) که زبان پرندگان را می دانستند یا با مورچه و هدهد سخن می گفتند و این در قرآن تایید شده است ، اگر درباره پیامبران دیگر نقل شود که با حیوانات سخن گفته اند باید به سند و متن روایت نگریست. اگر روایت با سندهای مختلف و قوی نقل شده باشد و متن آن عاری از اضطراب باشد قبول می کنیم وگرنه از تایید یا رد آن خودداری می کنیم.

ضمنا امروزه از نظر علمی نیز اثبات شده که حیوانات تا حدی دارای فهم و شعور هستند و با شیوه های خاص خودشان با یکدیگر سخن می گویند. گاهی برخی از افراد عادی با برخی از حیوانات انس می گیرند و تا حدی با آنها تفاهم می کنند. بنابراین اگر یک امام معصوم سخن شیر را بفهمد محال عقلی نیست.در هر حال با اینکه  اموری مثل "تکلم معصومان(ع)با حیوانات" می تواند از قبیل معجزه و استجابت دعای معصومان(ع)باشد اما از تایید عجولانه اینگونه روایات و ترویج آن باید خودداری کنیم و به مواردی که در قرآن و احادیث معتبر آمده اکتفا نماییم.

کانال بررسی روایات و احادیث:

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*