خودکفایی کشور با ایجاد پتنت و تولیدات داخلی /دانشکده‌های داروسازی باید از گیاه شنبلیله برای تولید دارو بهره ببرند

طباطبایی در جشنواره ابوریحان بیرونی؛

خودکفایی کشور با ایجاد پتنت و تولیدات داخلی /دانشکده‌های داروسازی باید از گیاه شنبلیله برای تولید دارو بهره ببرند

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: با تولید علم نافع، ایجاد پتنت و تولیدات داخلی خوب که ما را خودکفا می‌کند باید در درون مشکلات مان را حل کنیم و اینقدر نیازمند به خارج نباشیم.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سیدمحمود طباطبایی در مراسم نوزدهمین جشنواره ابوریحان بیرونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نزدیکی روز‌های پیروزی انقلاب اسلامی گفت: ممکن است که افرادی که آن روز‌ها نبودند لذت این روز‌های شکوهمند را کاملا درک نکنند، اما باید سر شکر به جا آوریم که این روز‌ها با فداکاری‌های بسیار بدست آمده است.استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  اظهار کرد : ما برای ایجاد بعضی از رشته‌های تخصصی چه سختی‌هایی کشیدیم. این دانشگاه که اکنون در سالن مجلل آن نشسته ایم و دستاورد‌های پژوهشی آن را ارج می‌نهیم، در ابتدای انقلاب فضا برای نشستن مدیریت اش نداشت.وی گفت: علم بدون پژوهش علم نیست. ماموریت تمام پیامبران و مصلحان روزگار از ابتدای خلقت بشر برای علم و دانایی بشر است و هر چه می‌کشیم حتی در قرن ۲۱ از جهل انسان‌ها است.طباطبایی خاطرنشان کرد: اگر امروز در دانشگاه صحبت از جشنواره پژوهشی می‌شود باید به جوانان بگویم که پژوهش در این دانشگاه با نام فرزندی برومند همچون فریدون عزیزی عجین شده است که زمانی که الفبای پژوهش هم در این دانشگاه نبود گروه گروه استادان را جمع می‌کرد تا نوشتن پروپوزال را به همگان یاد دهد.وی یادآور شد: بعد از انقلاب اسلامی که فشار‌ها به کشور زیاد شد و یک سال پس از انقلاب، جنگی ناجوانمردانه به کشور تحمیل شد و همه منابع را به خود کشید، جامعه پزشکی آموزش و پژوهش را تعطیل نکرد. پژوهش خمیرمایه اصلی تولید علم است. پژوهشگر جز عشق و امید چیزی را نمی‌بیند.استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: دین اسلام بیش از هر مکتب دیگری به علم و انسانیت توجه کرده است. من و شما در دانشگاه با بودجه مردم زحمتکش و با غیرت مامور آموزش و پژوهش جوانان هستیم. این بودجه بسیار سخت بدست می‌آید و باید قدردان باشیم.وی گفت: اینکه اکنون بیماری‌های واگیر ریشه کن شده است و بسیاری از شاخص‌های بین المللی سلامت را کشورمان کسب کرده است به سختی به دست آمده است. واقعیت این است که برای رسیدن به این مرحله راهی جز پژوهش نداریم.
طباطبایی گفت: از روز پیروزی انقلاب اسلامی زیر ۴۰ نفر جراح مغز و اعصاب در کشور داشتیم که ۳۰ نفر آن‌ها در تهران بودند. اکنون هزار جراح مغز و اعصاب داریم.وی افزود: با تولید علم نافع، ایجاد پتنت و تولیدات داخلی خوب که ما را خودکفا می‌کند باید در درون مشکلات مان را حل کنیم و اینقدر نیازمند به خارج نباشیم. راه این کار در دانشگاه است.استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به تولید یک داروی مهم از گیاه شنبلیله در خارج از کشور گفت: این گیاه خروار‌ها در مزارع کشور تولید می‌شود، اما داروی موثری که از آن در خارج تولید شده است هر بسته آن ۶۰ دلار و یا ۴۳۰ هزار تومان قیمت دارد. دانشکده‌های داروسازی باید به سمت این نوع فعالیت‌ها بروند تا موثر واقع شوند.

 

 

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*