حمله چتربازها به دانشگاه؛رئیس دانشگاه تهران استعفا داد

حمله نیروهای انتظامی و چتربازها به دانشگاه تهران و تجاوز به دختران دانشجو در محوطه دانشگاه و کلاس های درس ؛ رئیس دانشگاه تهران استعفا داد.

امروز اول بهمن ۱۳۴۰ گروهی از دانش آموزان از رفتن به کلاس های درس خودداری کردند و به عنوان اعتراض به اخراج چندتن از دانش آموزان دبیرستان دارالفنون، خیابانهای مرکز شهر تهران را عرصه تظاهرات خود ساختند.دانشجویان دانشگاه تهران نیز با هدف ابراز همدردی با دانشجویان دانشسرای عالی و اعتراض به قطع کمک هزینه تحصیلی آنها به کلاس ها نرفتند و تصمیم گرفتند تا به صورت دسته جمعی از دانشگاه خارج شوند.این تصمیم دانشجویان با مخالفت نیروهای انتظامی مواجه شد. دانشجویان که در تصمیم خود دایر بر خروج از دانشگاه و کشیدن تظاهرات به پهنه خیابان های شهر اصرار می ورزیدند، برای شکستن سدهای خروج از دانشگاه با نیروهای پلیس درگیر شدند؛ که ناگهان با هجوم نیروهای چترباز مواجه شدند.چتربازان بدون هیچ گونه تأمل و به صورتی سریع وارد محوطه دانشگاه وداخل دانشکده ها شدند و دانشجویان را به شدیدترین شکل مورد ضرب و شتم قرار دادند.این نیروها با بدترین شکل با دانشجویان، برخورد کردند و شمار زیادی را به شدت مصدوم و مجروح ساختند و چندنفری را کشتند و حتی به تنی چند از زنان و دختران دانشجو در محوطه دانشگاه و کلاس های درس تجاوز کردند.

فرماندهی نیروهای چترباز در حمله به دانشگاه برعهده سروان منوچهر خسرو داد۱ بود.

دکتر احمدفرهاد، رئیس دانشگاه تهران، به دنبال حمله به دانشگاه تهران ضمن نامه ای خطاب به علی امینی، نخست وزیر، به این حمله شدیداً اعتراض کرد و بلافاصله از مقام خود استعفا داد.در بخشی از این نامه آمده است: پس از حمله به دانشگاه، سربازان و چتربازان بدون فرق و تفاوت، یکسان به دانشجویان پسرودختر حمله کردند، دانشجویان بسیاری را به قصد کشت مضروب نمودند. من هیچ گاه ندیده و نشنیده ام تا این حد بی رحمی، سادیسم، خشونت و خرابکاری از ناحیه قوای دولتی اعمال شود. بعضی از دختران را سربازان در تالارهای درس دانشگاه ازاله بکارت کردند.هنگام سرکشی در بناهای دانشگاه صحنه ای نظیر هجوم قشون وحشی به خاک دشمن را در برابر چشمانمان مجسم ساخت. کتاب ها پاره پاره شده بودند، نیمکت های درس شکسته شده بودند، ماشین های تحریر شکسته شده و خردشده بودند، تجهیزات آزمایشگاه یا خراب و غیرقابل استفاده شده بودند و یا به سرقت رفته بودند. حتی بیمارستان دانشگاه از خرابکاری سربازان درامان نمانده بود و عده زیادی از سرپرستاران و بیماران یا مضروب شده بودند و یا مجروح.به عنوان رئیس دانشگاه تهران و به نام نماینده دانشکده و شورای دانشجویان، من به این عمل خشونت آمیز و جنائی اعتراض می کنم. تمام روسای دانشکده ها و نیز خود من استعفای خود را به شما ابلاغ می کنم و این استعفانامه ها مادام که مسئولین این وحشی گری های حیوانی مجازات نشوند، معتبر خواهد بود.     منبع: http://yon.ir/NxFUR

https://eitaa.com/iichs_ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*