آنچه دهنمکی در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم مردمی عمار به زبان آورد، جدی گرفته خواهد شد. خیلی ها این حرف را جدی گرفته اند و جایگاه غیرواقعی خود در تلویزیون و سینما را متزلزل می بینند.

انگار پس از سی و پنج سال قرار است دهه نود، میدان فعالیت جوانان انقلابی و فرزندان حضرت روح الله باشد.

دهنمکی گفت: بچه های عمار سونامی دهه ۹۰ هستند و نیامده خیلی ها را به لرزه درآورده اند.

در این میان جای خالی فیلمهای جشنواره عمار در تلویزیون محسوس است. صدا و سیما که بعضا برای یک پروژه میلیاردی پول خرج می کند و در مواقعی نیز به دلیل عدم تخصیص همین بودجه میلیاردی پروژه های بزرگ را متوقف می کند، بهتر است مسیر و فرآیند استفاده از محصولات جبهه فرهنگی انقلاب را در تلویزیون فراهم کند.

محصولاتی که علیرغم هزینه کم برای تولید از محتوای خوب و قابل قبول تری نسبت به بعضی از تولیدات صدا و سیما برخوردار هستند.

این مسئله و توجه به این نکته که همه پروژه های بزرگ در تلویزیون پس از دولت یازدهم تعطیل شده اند و صداوسیما فقط سریال های مناسبتی می سازد، اهمیت توجه به فیلمهای جشنواره عمار را دوچندان می کند.

چندی پیش حسن کلامی، تهیه‌کننده سریال «شهیدباکری» درباره مشکلات کنونی صدا و سیما با بیان اینکه تلویزیون آنتن خود را که پر از رپورتاژ آگهی است می‌فروشد، وجود تبلیغات ۲۰ دقیقه‌ای و پخش سریال‌ها و فیلم‌های تکراری را از نشانه‌های کمبود بودجه در صداوسیما دانست.

سریال‌های زیادی توسط ادارت کل الف ویژه سیما‌فیلم در حال تحقیق و پژوهش است، اما مشخص است که حالا‌حالاها ساخته نخواهند شد. سریال هایی چون حضرت امام خمینی(ره)، شهیدان مطهری، برادران زین الدین، جهان آرا، احمد کاظمی و حسن طهرانی مقدم که مربوط به سرداران و شهیدان نام‌آور کشور است و هر کدام نقش تاثیرگذاری را در شکل‌گیری انقلاب و جامعه اسلامی داشته‌اند، معطل مانده است.

سریال‌های دیگری چون شهید چمران، صاعقه خاموش،‌ ابوطالب، خواجه نصیر و آخرین درباره آخرین شاه نیز مراحل نگارش قسمت‌های پایانی و بازنویسی فیلمنامه‌ای را پشت سر می‌گذارند که این پروژه‌ها نیز اگر تامین مالی مناسب از انها صورت بگیرد عوامل سازنده کار خود را آغاز می‌کنند.

پیش‌بینی می شود در سال های آتی با این وضعیت سریال های فاخری برای تلویزیون ساخته نخواهد شد و شاید به همین دلیل مسئولان سیما به حداقل هایی هندی و بدون پیام همچون ستایش ۱ و ۲و ۳ و …n بسنده کنند.

از سویی دیگر اینکه جشنواره عمار تا روستاهایی که در آن تلویزیون هم آنتن نمی دهد، رفته است و این حکایت از وسعت ماجرا دارد.

با این حال طبیعی است که تلویزیون باید برای این وضعیت کاری بکند. حال که بسیاری از پروژه های بزرگ برای شخصیت های ملی و میهنی و اسلامی در حال تعویق است چه خوب است که تلویزیون به جوانان بی ادعای هنر سینمای انقلاب میدان بدهد تا صداوسیما از پیام تهی نشود.

در دوره پنجم جشنواره عمار، فیلمهای بلند، مستند، داستانی و کوتاه بسیاری برای موضوعات متنوع در همه حوزه های سیاست، اجتماع و فرهنگ و اقتصاد ساخته شده است. چه خوب است تلویزیون از این برنامه ها استفاده کند.

اگرچه هم مدیر شبکه یک گفته است که مردم عصرهای جمعه به تماشای فیلم های عمار خواهند نشست و هم طالب زاده از حمایت جدی تلویزیون از عمار خبر داده است.