تلگرام، امن یا فوق ناامن و خطرناک . . . !

چندی است به دلیل مشغولیت جدید به فکر ساخت نرم افزارهای جدید بر بستر پیام رسانها و شبکه های اجتماعی هستم.

در این بین برای کدنویسی نیازمند اطلاعات پایه ای از نرم افزار مربوطه هستیم که توسط سایت مورد نظر ارائه می شود. بنده نیز جهت انجام این امر به سایت تلگرام رجوع کرده و مطالعات خود را آغاز نمودم.در این مطالعه و در اولین قدم متوجه امری غیر عادی شدم و آن هم رمزنگاری نامتعارف تلگرام توسط متدهای شخصی بود. تلگرام از رمزنگاری MTProto استفاده می نماید که توسط برادران "دورف" خلق شده است و این همان چیزی است که سازمانهای اطلاعاتی مانند FBI را بسیار خوشحال می کند چرا که احتمال نفوذ در آن به شدت بالاتر است!بعد از مطلع شدن از این موضوع نیز جستجویی در این رابطه انجام دادم که به مطالبی رسیده و در آن نظرات کارشناسان مختلف را خواندم. برخی از نظرات را برای شما درج می کنم تا مطالعه نمایید:

Christopher Soghoian، کارشناس فناوری و تحلیل‌گر با سابقه سیاسی در اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا:تلگرام کاربران زیادی دارد که گمان می‌کنند در یک فضای رمزنگاری شده مشغول ارتباط هستند، در حالی که این طور نیست، چون آن‌ها نمی‌دانند که باید تنظیمات اضافه‌ای را فعال نمایند. تلگرام تمام آن چیزی را که دولت‌ها به دنبال آن هستند ممکن کرده است. آیا من ترجیح می‌دهم که تلگرام متد استفاده شده‌ای که قبلا توسط بهترین‌های حوزه پیام‌رسانی مانند واتس‌اپ و سیگنال به کار گرفته شده را استفاده کند؟ مطمئنا بله. اما اگر این روش به طور پیش فرض فعال نباشد چه؟!

Alan Woodward، استاد دانشگاه Surrey هم در گفتگو با Gizmodo تلگرام را به خاطر سرویس کدگزاری بومی‌اش نقد کرده و گفته:آن‌ها از پروتکل MTproto استفاده می‌کنند که توسط خودشان توسعه یافته و من هیچ نشانی از امنیت آن ندیدم. در حال حاضر ما اطلاع کافی نداریم که بدانیم این سرویس کاملا امن است یا خیر. برای کد نویسان عادی است که الگوریتم را به طور کامل شناسایی کنند، اما در این مورد ما در ابهام هستیم. تا زمانی که شما تجربه قابل توجهی نداشته باشید، نمی‌توانید کد مخصوص خودتان را بنویسید. هیچ کس نمی‌داند واقعا چرا آن‌ها دست به چنین کاری زده‌اند.

Mathew Green، استاد کد نویسی دانشگاه جان هاپکینز در مصاحبه با Daily Dot:اساساًآن‌ها یک پروتکل ساخته‌اند. بر اساس بلاگ تلگرام، آن‌ها یک زوج ریاضی‌دان با استعداد دارند که در واقع کد نویس نیستند اما باهوش هستند، پس توانسته‌اند پروتکل شخصی خود را بنا کنند. این کاملا دیوانگی است! این چیزی نیست که یک کدنویس استفاده می‌کند. نمی‌دانم که آیا رمزنگاری آن‌ها شکسته شده یا نه، اما این مرموز است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*