تا تمام قسط های مهریه را نداد،زن تمکین نباید بکند؟

فریاد مراجع تقلید در درس خارج فقه

انتقاد آیت الله العظمی مکارم از حبس جوانان به خاطر مهریه / برخی احکام صادره درباره مهریه خنده‌دار است

چرا زندان ها را پر و ما را بدنام می کنید؟دستگاه قضایی باید مطابق احکام اسلامی باشد؛ چرا عده ای بر خلاف احکام اسلامی زندانی می شوند؟ درحال حاضر عده ای از جوانان بی گناه به واسطه مسئله مهریه در زندان به سر می برند که اشکالاتی در این موضوع وجود دارد. تفاوتی میان «عندالمطالبه» و «عندالاستطاعه» وجود ندارد، اگر طرف مقابل، مطالبه هم کند؛ ولی قدرت و استطاعت وجود نداشته باشد، این مطالبه اثر نمی کند؛ قدرت، شرط عامه همه تکالیف است؛ فرقی میان این دو لفظ نیست که اصرار دارند این دو را از هم جدا کنند.

اشکال دوم آن است که در دستورات اسلامی آمده شخصی که توانی‌مالی داشته و بدهی خود را نمی دهد را زندانی کنیم؛ اما کسی که توانایی ندارد را نمی توان زندانی کرد؛ اگر شک بر توانایی مالی داریم، اصل بر نداشتن اوست.اصل بر اعسار است؛ اما اگر عده ای هم ثابت کردند که این شخص توانایی مالی ندارد،سراغ تقسیط می روند و می‌بینیم که این اقساط ۴۰ تا ۵۰ سال طول می کشد و می گویند که تا تمام قسط ها را نداد، زن تمکین نباید بکند؛ بارها گفته ایم که چرا حکمی می دهید که هرشخصی می شنود، بخندد؟ آیا باید حکمی داد که مردم بخندند؟ ما می گوییم که بدهی اول را که داد، بدهی امروز او تمام شده و بدهی بعدی برای ماه بعد است؛ این شخص تا امروز بدهی خود را داده و زن باید تمکین کند؛ این مسئله مطابق آداب اسلامی است؛ عیب ماست که حوزه ما از دستگاه قضائی و دستگاه قضایی از حوزه جدا شود.

نکته سوم اینکه مهریه را ۱۱۰ سکه بهارآزادی قرار دادندوآن روزقیمت هرسکه، یک میلیون بود، اما امروز قریب به ۵ میلیون است؛ آیا باید همین قیمت امروز را داد؟ که ما می گوییم خیر؛ باید به صورت متعارف پرداخت کرد؛ تفاوتهای غیرمتعارف بایدتعدیل شود؛ نه اینکه ۵ برابر قیمت آن روز پرداخت کنند.احتکار،کم‌فروشی، تقلب،توسل‌به‌دشمنان و …نوعی شرک است که برخی از افراد گرفتار به این افعال شده اند.جالب است که عداوت و دشمنی مردم نسبت به یکدیگر در کنار شرک گذاشته شده است که باید تلنگری برای ما باشد تا مراقب باشیم.اسلام دین دوستی و برادری است؛ آیا سزاوار است که بین برادران این همه عداوت و دشمنی باشد؟ در گذشته بزرگترها مشکلات را حل می کنند؛ اما برخی امروز سریع به سراغ دادگاه و پرونده سازی می روند؛ باید به همان روزها برگشته و بزرگان مشکلات میان خانواده را حل کنند.

ایتا    http://eitaa.com/shakhes_1

سروش    http://sapp.ir/shakhes.1

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*