بلیط دخترتون کو؟

یادداشت همکار محترم خانم مدنی از هلند

جریمه های سنگین از ارکان اداره در اروپا است و تعجب از افرادی در ایران است که از یک طرف بر طبل غربی شدن می کوبند و از طرف دیگر اندک افزایش جرایم و مالیات و …. را بهانه هجوم دائمی خود به سیستم اداری قرار می دهند. پارادکسی که همچنان لاینحل باقی است:

 سلام:امشب بخاطر دکتر فاطمه جان رفته بودیم لاهه. هنگام برگشت به Gouda در قطار مٲمور بلیط که هر از گاهی بلیطها رو کنترل میکنه وارد قطار شد و با جدیت تک تک بلیطها رو کنترل می کرد.چند بار دیدیم چطور به کسانیکه به هر دلیل بلیط نزده بودند بلند بلند جلوی همه تذکر میدادند و یا جریمه میکردند. داشتیم درباره این صحبت می کردیم که این کار چقدر میتونه تٲثیر بدی روی مردم بذاره که نوبت ما شد. من و همسرم با اعتماد بنفس و لبخند بلیطهامون رو نشون دادیم و ایشون با دستگاهش چک کرد. بعد خیلی جدی پرسید بلیط دخترتون کو؟قبلاًبرای فاطمه هم بلیط جدا میگرفتیم ولی چون چند بار قبلا تو همین مسیر بلیطهامون رو چک کرده بودند ولی برای فاطمه چیزی نگفتند، تصمیم گرفتیم بلیط کارت کودکان رو ثبت نام کنیم که تقریبا رایگان درمیاد. ولی باید اول خودمون بلیط personal می گرفتیم. علیرغم چند بار تلاش برای ثبت نام اینترنتی موفق نشدیم و بالاخره یکی از دوستان کمک کرد و هنوز منتظریم با پست بیاد.خلاصه چند بار پرسید بلیط دخترتون کو؟ ما توضیح دادیم که چرا فکر نمیکردیم برای بچه ها خیلی لازم باشه. گفت از چهار سال به بالا حتما یا باید بلیط سه یورویی بگیرید و یا ۵۳ یورو جریمه میشید.واین صحبتها رو بلند بلند جلوی همه میکرد. دو جوان صندلی کناری مون هم داشتند با دقت نگاه میکردند….

جمعه شب،هلند، شهر خودا:۱۲ژانویه درسال شمسی۱۳۹۶

خانم مدنی در هلند: ۵۰ یورو جریمه به خاطر بلیط ۳ یورویی نظارت پلیس در اروپا و ترس از جریمه بسیار بالا است.   http://t.me/kharej2025

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*