بازیگران و اهداف بازی سایه جنگ

بخش اول: اهداف آمریکا و اسرائیل از بازی سایه جنگ و ایجاد لبه پرتگاه جنگ علیه ایران چیست؟

لشگر کشی به افغانستان و عراق، منجر به استقرار ۱۵۰ هزار نیروی نظامی آمریکا در پشت مرزهای ایران شد. از این رو طی سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ استفاده از تاکتیک سایه جنگ، برای باور پذیر شدن و معتبر ساختن تهدید علیه ایران در دستور کار آمریکا قرار گرفت. آمریکا سعی کرد با ایجاد سایه جنگ، بویژه پس از ارسال پرونده ایران به شورای امنیت، برخورد تهاجمی با ایران داشته باشد تا از این طریق رفتار ایران در موضوعات هسته‌ای، حمایت از محور مقاومت و حقوق بشر را تغییر دهد. با شکست آمریکا در افغانستان و عراق و نامعتبر شدن تهدید علیه ایران، از سال ۲۰۰۷ رژیم صهیونیستی وارد بازی سایه جنگ شد. در فاز جدید لبه پرتگاه جنگ علیه ایران، اسرائیل نقش پلیس بد را عهده‌دار شد تا آمریکا بتواند به بهانه ممانعت از جنگ، تحریم‌های بیشتری علیه ایران را عملیاتی نماید. اسرائیل در سال ۹۱ مجداد، به عنوان بازیگر تهدید کننده، وارد بازی سایه جنگ علیه ایران شد. تهدید به جمله نظامی در صورت توافق کشورهای گروه ۱+ ۵ با ایران، راهبرد هماهنگ اسرائیل و آمریکا برای جلوگیری از توافق هسته‌ای و موکول نمودن آن به پس از انتخابات ۹۲ در ایران بود. از سال ۹۲ به بعد، اسرائیل عدم توافق ایران با ۱+ ۵ را دستاویز بازی سایه جنگ نمود تا به اخذ ستانده‌های بیشتر آمریکا از ایران، در توافق هسته‌ای، کمک کرده باشد. اکنون بازیگران بازی سایه جنگ سعی دارند از این حربه جنگ روانی-ادراکی استراتژیک برای تحمیل برجام معیوب به ایران بهره‌ ببرند.

بخش دوم و پایانی:چرا روحانی و اصلاح طلبان در بازی سایه جنگ به نفع دشمنان عمل می‌کنند؛ جریان اعتدال و اصلاحات از بازی سایه جنگ چه بهره‌ای می‌برند؟

انتفاع جریان اعتدال و اصلاحات از سایه جنگ

۱-دوقطبی سازی جامعه با دوگانه جنگ-صلح          2-بهره‌برداری برای پیروزی در انتخابات ۹۲

۳-عبور از خطوط قرمز و انجام توافق تعجیلی           4-دستاوردسازی کاذب برای دیپلماسی سازش

۵-پوشش دادن به ضعف‌ها و ابهامات در برجام         6-منکوب منتقدین دولت تحت عنوان جنگ‌ طلب

۷-پیروزی در انتخابات ۹۴ با کمک سا‌یه‌ی جنگ     8-پیروزی در انتخابات ۹۶ با دوگانه‌ جنگ-صلح

۹-فرار به‌جلو در مقابل مطالبات برجامی مردم        10-زمینه‌سازی برای برجام منطقه‌ای و موشکی

با این همه، جریان اعتدال و اصلاحات سعی دارند بار دیگر از بازی سایه جنگ برای تحمیل برجام معیوب به کشور بهره ببرند تا بدین وسیله خود را از آثار فضاحت اعتماد به آمریکا و شکست در انتخابات‌های بعدی برهانند.

دکتر سراجhttps://eitaa.com/DrRezaSeraj     

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*