ایده ای جالب در آموزش و پرورش استرالیا

یکی از راه های خوب سنجش و اداره موفق در دنیای امروز اعلام یک معیار واحد و یک عدد متریک برای هر شخص جامعه است. آموزش و پرورش استرالیا در سال آخر دبیرستان علاوه بر امتحانات آخر سال دبیرستان خود، یک امتحان مفصل کتبی در طول ۲ هفته برگزار می کند تا مدرک دیپلم را بدهد (شبیه امتحان نهایی ما) بعد از اینکه شما همه امتحانات خودتان را دادید به شما دو کارنامه می دهند:

۱-مدرکی به نام  HIGHER SCHOOL CERTIFICATE که همان دیپلم ما است و در آن شما ۳ نمره دارید: اول نمره شما در امتحان نهایی آن درس، دوم نمره شما در امتحان پایان سال دبیرستان خودتان در همان درس و سوم میانگین این دو نمره که عددی بین ۱ تا ۱۰۰ می باشد. این عدد آخر اسمش هست HSC Mark  خب تا اینجا خیلی مهم نیست و فقط شما یک نمره کلی در هر درس دارید که در واقع نمره و رتبه شما است در ایالت و استان خودتان.

۲- اما نکته مهم داستان اینجاست که حالا  آموزش و پرورش می آید با توجه به این نمره شما و و یکسری پارامترهای دیگر مثل مجموع معدل چهار سال دبیرستان یک نمره و ارزش کلی روی شما می گذارد به نام  ATAR  که یک نمره بین ۱ تا ۱۰۰ می باشد. این ای تار بسیار بسیار مهم است و شما هر کار علمی و شاید استخدامی که بخواهید بکنید را با این انجام می دهید. مثلا دانشگاه سیدنی می گوید امسال در رشته حقوق فقط ای تار ۹۵ تا ۱۰۰ را می پذیرم و اگر شما آن امتیاز را داشته باشید دیگر کنکوری لازم نیست بدهید (البته آنجا هم مثل ایران شما به واسطه سازمانی شبیه سازمان سنجش و با ارسال یکسری کد انتخاب رشته و بر اساس درخواست های سایر افراد هم نمره خودتان در دانشگاه پذیرش می شوید) اصولا این  نمره ATAR مثل کدملی یک عدد سراسری در تمام کشور و معیاری برای سنجش شما می باشد. و این بسیار کار را برای همه راحت می کند. چون دیگر نه نیازی است به امتحانات سنجشی دیگر و نه ابهامی در توانایی علمی شما برای کارفرما یا دیگران باقی نمی ماند. یک عدد معتبر نزد همه

وحرکت های خوبی در ایران برای حذف کنکور به وجود آمده  و نیز با توجه به رشد بسیار بالای مراکز آموزشی در ایران در  دانشگاه هایی حذف کنکور را هم داریم. ولی اگر آموزش و پرورش ایران با کمک سازمان سنجش بتواند به یک نمره مورد پذیرش در تمام دانشگاه ها و تمام نهادهای اجرایی را تعریف کنند؛ ما با کم کردن هزینه ها  وبدون هیچ کنکوری توانسته ایم به یک ثبات در سنجش و آرامش روانی نخبگان برسیم و حتی با ورود وزارت آموزش عالی می توانیم این ایده را گسترده کرده و به یک معیار سنجش نخبگی سراسری حتی برای مهندسین و دکترها برسیم . و نکته خیلی مهم این است که حالا اگر شما این عدد مهم را در طول یک مدتی در جامعه جا انداختید آنوقت است که می توانید بخشی از الگوریتم محاسباتی در آن عدد را به ایده ها و برنده شدن در مسابقات، جشنواره ها  و توانایی مدیریتی یا مشارکت در رشد علمی و اخلاقی مدارس و ….. در دانش آموزان مربوط  کنید و با این کار بسیاری از حرکت های علمی و پژوهشی و اخلاق اجتماعی را در مدارس رشد دهیم.

درباره اینکه چه پارامترهای جذاب و کارآیی می تواند در این نمره واحد دخالت داشته باشد در صورت علاقه دوستان بیشتر می توانیم صحبت کنیم.

نمونه تصاویر نمرات مدارس و نهایی وATARرا در ادامه می گذاریم.

کارنامه آخرسال دبیرستان دراسترالیا بعداز شرکت درامتحانات سراسری ایالت.

ستون اول ودوم ازچپ: نمرات آخر دبیرستان و نمره امتحان سراسری هردرس

ستون سوم: معدل دو ستون بالا که نمره نهایی درس است

نمونه ای از نمره ATAR  در استرالیا که معرف شخصیت علمی شما درکل کشوراست.

عجیب است که برای نمره ای به این مهمی برگه مثل دیپلم بالا صادرنمی شود و فقط در سایت است و شاید برای شما پیامک شود

 

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*