اطلاعات ضروری برای شرکت در پیاده روی نجف تا کربلا در روز اربعین

دانلود این فایل بصورت WORD در یک برگ A4 پشت و رو : %d8%a7%d8%b7%d9%84%d8%a7%d8%b9%d8%a7%d8%aa-%d8%b6%d8%b1%d9%88%d8%b1%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa-%d8%af%d8%b1-%d9%be%db%8c%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%b1%d9%88%db%8c-%d9%86%d8%ac

میزان مسافت پیاده روی :۸۰ کیلومتر

در مسیر پیاده روی ستونهایی وجود دارد که "عمود" گفته میشود. تعداد این ستونها از نجف تا کربلا  1452 ستون است و

فاصله بین هر ستون ۵۰ متر ( ۲۰ستون =۱  کیلومتر ) است.

زمان لازم برای پیاده روی  در حالت معمول حدود ۲۰ تا ۲۵  ساعت است یعنی اگر در شبانه روز ۹ ساعت پیاده روی کنید ، ۲ تا  3  روز طول می کشد.

همه افراد (مرد، زن، بچه، خانواده ها) میتوانند در پیاده روی شرکت کنند و غالبا ۹۰ درصد مردم میتوانند مسیر را بدون مشکل به پایان برسانند.مسیر:

از درب ساعت (باب الساعه)حرم حضرت علی ( علیه السلام )خارج شده و پیاده روی را مستقیم از کنار خیابان امام زین العابدین ( علیه السلام )یا خیابان امام جعفر صادق ( علیه السلام ) شروع کنید. این مسیرها را مستقیم بروید تا به بزرگراه کربلا برسید.

 به سمت چپ رفته، جایی که هزاران نفر بصورت پیاده به سمت کربلا در حال حرکت هستند. به آنها ملحق شوید و بعد حدود ۷۵ کیلومتر در ستون ۱۴۵۲ شما به حرم  حضرت عباس علیه السلام خواهید رسید.

دستورالعمل های پیاده روی:

۱ . پیاده روی را از طلوع آفتاب آغاز کرده و در مغرب به طور کامل توقف کنید و در یکی از موکب ها ( همان حسینیه ها و مکانهای استقرار زائرین) جا بگیرید.

۲ . اولین شب را در یکی از موکب ها (کمپ یا حسینیه) در حدود ستون ۵۰۰ و دومین شب را حدود ستون ۱۰۰۰ بگذرانید.

۳ .  مدت طولانی پیاده روی نکنید. هر زمانی لازم بود استراحت کنید. هیچ عجله ای در کار نیست.

۴ . در زمان نماز مغرب جایی را برای خواب بین صدها موکب (کمپ یا حسینیه) پیداکنید. نیازی به نگرانی نیست چون تعدادی زیادی از این موکب ها وجود دارد.

۵ . مراکز افراد گمشده در هر ۳ کیلومتر تعبیه شده است.همچنین با استفاده از شماره ستونها (عمود) میتوانید محل دقیق خود را بدانید و یا به اطلاع دیگران برسانید.

چه وسایلی همراه داشته باشیم؟

۱ . سعی کنید وسایل کم وزنی را با خود حمل کنید. نیازی به همراه داشتن غذا یا آب نیست چون مقدار زیادی غذا و آب در مسیر موجود است. اما میتوانید خشکبار و خوردنی های کم حجم اما پرانرژی همراه داشته باشید.

۲ . مقداری داروی اساسی برای ۲ یا ۳ روز پیاده روی همراه داشته باشید. با اینکه تعدادی کلینیک های کوچک و کمپ های درمانی در طول مسیر وجود دارند.

۳ . به جای همراه داشتن کیف دستی یا کیف خرید یک کوله پشتی سبک را به وسایلتان اختصاص بدهید.

۴ . برای جلوگیری از سرما خوردگی لباس های مناسب به همراه داشته باشید: جوراب، دستکش،کلاه، پوشش گوش، کاپشن و غیره

۵ . کرم مناسب برای تاول و عرق سوز به همراه داشته باشید. البته اگر  میدانید مداوم دچار می شوید. همچنین همراه داشتن پودر خشک هم خیلی کمک میکند.

۶ . شما میتوانید یک قرآن، دعا و زیارت جیبی به همراه داشته باشید. البته بهتر است این ها را درموبایل خود داشته باشید تا درحال پیاده روی گوش فرا داده یا بخوانید.

۷ . کفش های تازه و بسته بندی را نپوشید. بهتر است یک کفش مناسب و آزاد بپوشید. دمپایی هم برای پیاده روی بسیار راحت است.

۸ . پاسپورت و شارژر موبایل را حتما به همراه داشته باشید.

۹٫ در مسیر به کودکان و خادمین کوچکی که به زائرین خدمات میدهند و در موکبها خدمت میکنند، هدیه و اسباب بازی بدهید. همچنین خوب است که به موکبها کمک مالی کنید.

یادداشت های مهم

۱ . همه خدمات در طول مسیر مانند اسکان، نوشیدنی ها، غذاها و حتی ماساژ بصورت رایگان ارائه می شود. نیازی به حمل مقدار زیادی پول نیست مگر که بخواهید به موکب ها (کمپ یا حسینیه) کمکی کرده باشید.

۲ . سرویس های بهداشتی فراوانی در طول مسیر قرار دارند و همینطور تعدادی از موکب ها نیز سرویس بهداشتی فرنگی دارند.

۳ . نیازی نیست نگران به پایان رساندن مسیر باشید. در هر جایی تصور کردید که دیگر توانایی ادامه دادن مسیر را ندارید میتوانید از صدها ون، ماشین و یا اتوبوسهایی که در مسیر هستند برای رسیدن به کربلا استفاده کنید.

۴ . به طور متوسط  99 درصد تمامی زنان و مردان بالای ۱۰ سال بدون هیچ مشکلی در روز سوم مسیر را به پایان می رسانند.

۵ . از اینکه نام و آدرس هتل و یا حسینیه محل سکونت خودتان در کربلا را میدانید اطمینان حاصل کنید.

۶ . اگر که میخواهید تماس تلفنی داشته باشید بهتر است این کار را قبل از طلوع آفتاب انجام دهید به این خاطر که احتمالا به دلیل ترافیک بالای شبکه در طول روز با مشکل برخواهید خورد.

۷٫حتما شماره های ضروری مانند شماره منزل در ایران و شماره همراه افراد نزدیک و شماره موبایل سیمکارت عراقی مسئول کاروان را در برگه هایی نوشته و به همراه هان خود بدهید و یا بصورت کارت گردنبند همراه داشته باشید.

رهنمودها

۱ . کسانی که میخواهند به امام حسین علیه السلام خدمت کنند باید به یادشان باشد که صرفا برای دست یافتن به نزدیکی ومجاورت به خدا این کار را باید انجام دهند.

۲ . نمازهای یومیه را سروقت برپا دارید چرا که آن وظیفه اصلی ای بود که امام حسین برای آن شهید شد. همانطور این وظیفه را نسبت به بقیه کارها اولویت دهید. در خیلی از موکبها میتوانید در نماز جماعت شرکت کنید.

۳ . فضای غم و اندوه زمان اربعین را با خنده و شوخیهای نابجا خراب نکنید.

۴ .۴ اذکار سبحان الله، لا اله الی الله و الله اکبر را مکررا در زمان پیاده روی تکرار کنید که اینها از بهترین اذکار هستند.« وَتَزَوَّدُوا فَانَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَى وَاتَّقُونِ یَا اولِی الاللْبَابِ » سوره بقره آیه(۱۹۷). به خواندن قرآن و دعا و مناجا تها نیز مداومت داشته باشید.

۵ . از تلف کردن غذاها و نوشیدنی ها بپرهیزید. صاحبان موکب ها باید به این موضوع دقت کنند و همینطور به زائران پیاده احترام بگذارند.

۶ . پاکیزه نگه داشتن اماکن مقدس و محلهای عمومی را دقت کنید.

۷ . به یاد امام غایب حضرت صاحب الزمان (علیه السلام) زیارت انجام داده و برای تعجیل در فرج ایشان بسیار دعا بخوانید.

۸٫ پیش شماره کشور عراق ۹۶۴ است پس اگر کسی بخواهد با شماره سیمکارت عراقی شما تماس بگیرد باید قبل از شماره شما، +۹۶۴  یا ۰۰۹۶۴  را نیز وارد کند.

اگر بخواهید با سیمکارت ایرانی خود در عراق با ایران تماس بگیرید باید شماره ها را بصورت +۹۸ وارد کنید . مثلا اگر شماره منزل شما ۰۲۱۴۴۶۵۲۰۶۵ است باید بصورت +۹۸۲۱۴۴۶۵۲۰۶۵ وارد کنید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*