آیا کشورهای نزدیک به آمریکا در وضعیت بهتری هستند !؟؟

 وقتی صحبت از اوضاع وخیم اقتصادی میشود خیلی از مردم گمان میکنند کشورهای اروپایی و آمریکایی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارند و ایران در وضعیت بدی قرار دارد .
اکثر مردم ایران فقط ملاکشان تورم سالانه کشور است درحالیکه این ملاک، ملاک صحیحی نیست و وقتی میخواهیم این ادعا را مستند کنیم خواهیم دید که :بله! آمریکا بزرگترین اقتصاد جهان است اما بدهکارترین اقتصاد جهان است و از طرفی به اندازه کل میزان تولید ناخالص ملی خود بدهکار است
 همین حالا اکثر محصولات الکترونیکی جهان توسط چینیها تولید میشود اما آیا این ملاک خوبی برای رفاه و آسایش مردم کشور چین است؟ آیا مردم کشور چین کمتر از ایرانیها کار میکنند و بیشتر پول میگیرند؟ مسلما خیر . ميزان ساعات كار مفيد هفتگي در ژاپن و چین ۴۰ تا ۶۰ ساعت و در كره جنوبي نيز ۵۴ تا ۷۲ ساعت برآورد مي‌شود این آمار در ایران بطور متوسط از ۱۵ ساعت فراتر نمی رود !!

تا جاییکه محمد‌‌‌‌‌‌‌‌ خوشنام بازرگان ایرانی فعال د‌‌‌‌‌‌‌‌ر چین در مصاحبه با تابناک چنین میگوید : کاری که یک چینی د‌‌‌‌‌‌‌‌ر یک روز با ۹ ساعت کاری انجام می‌د‌‌‌‌‌‌‌‌هد‌‌‌‌‌‌‌‌ یک کارگر ایرانی د‌‌‌‌‌‌‌‌ر سه روز تمام می‌کند‌‌‌‌‌‌‌‌!! (+)

میزان متوسط ساعت کار مفید در جهان حدود ۱۴۰۰ است اما این میزان برای ایرانیها حدود ۳۰۰ است . یعنی ما ایرانیها حدود یک چهارم کمتر از متوسط جهانی کار میکنیم ! (میزان دریافتی ما نیز کمتر از یک سوم است)

اگر به جدول بدهی کشور ها و نسبت این بدهی به میزان سرانه داخلی و همچنین میزان بدهی هر فرد در کشور نگاهی بیاندازیم خواهیم دید که آمریکا و متعهدانش بدترین وضعیت اقتصادی را دارند اما از آنجا که بسیاری از نهادهای جهانی مانند سازمان ملل متعلق به همین کشورهاست این بدهی و وخامت اقتصادی را به هم پیمانان و متعهدان خود منتقل کرده اند .
یکی از بزرگترین ملاکهای اقتصادی در جهان نسبت میزان بدهی هرکشور به میزان تولید ناخالص ملی است.
حالا ببینید بدترین اوضاع مال کدام کشورهاست :
جالب اینجاست که ایران تنها به میزان ده درصد تولید ناخالص ملی خود بدهی دارد یعنی جزء کشورهایی است که کمترین بدهی را دارد.
آمار تمام کشورها را اینجا ببینید :
http://www.tradingeconomics.com/iran/government-debt-to-gdp
۱٫ ژاپن با ۴٫ ۲۴۵ درصد؛ بیشترین بدهی را در جهان به خود اختصاص داده علت این میزان بدهی رکوردار بازار املاک از آغاز دهه ۱۹۸۰ است. اگر چه مسئولان این کشور که دومین اقتصاد بزرگ جهان است با کاهش قیمتها توانسته اند به رشد اقتصادی خود رونق دهند.

۲٫ یونان با ۵٫ ۱۷۹ درصد ؛ بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که این کشور بدون کمک های مالی نمی تواند از زیر بار بدهی هایش رهایی یابد. اگر چه صندوق بین المللی پول نیز اعلام کرده تنها با ایجاد اصلاحات و جهش اقتصادی نمی توان یونان را از بدهی هایش رها کرد.

۳٫ ایتالیا با ۶٫ ۱۳۰ درصد ؛ برای این کشور میزان متوسط بدهی ۱۰۰ درصدی امری معمول است و با اقتصاد ضعیف آن به نظر نمی رسد که طی سالهای آینده وضعیت بدهی های این کشور تغییر چندانی کند.

۴٫ پرتغال با ۳٫ ۱۲۲ درصد ؛ این کشور نیز یکی از کشورهای بحران زده اروپاست که از چتر حمایتی اروپا باید بهره مند گردد . به گفته صندوق بین المللی پول پرتغال در سال آینده با بالاترین میزان بدهی هایش مواجه خواهد شد.

۵٫ ایرلند با ۱۲۲ درصد ؛ هیچ کشوری در دنیا به اندازه ایرلند با رشد میزان بدهی ها مواجه نبوده به طوریکه این میزان از ۲۵ درصد در سال ۲۰۰۷ پس از  واگذاری صندوق های مالی و مراکز اعتباری به بخش دولتی به این میزان بدهی رسیده است اما بنابر پیش بینی کارشناسان IWF به تدریج میزان بدهی های این کشور طی سالهای آینده کاهش خواهد یافت.

۶٫ سنگاپور با ۲٫ ۱۰۸ درصد ؛ شاید برای بسیاری قرار گرفتن این کشور آسیائی در فهرست بدهکارترین کشورهای جهان اندکی عجیب باشد. اما کاهش مبادلات بین المللی ، باعث شده که میزان بدهی های سنگاپور افزایش یابد.

۷٫ آمریکا با ۱٫ ۱۰۸ درصد ؛ میزان بدهی های آمریکا در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپائی بالاتر است. علاوه بر اینکه در این کشور هنوز بر سر تعیین سقف بدهی ها درگیری و نزاع وجود دارد.

۸٫ بلژیک با ۳٫ ۱۰۰ درصد ؛ این کشور بالاترین میزان بدهی را در میان دیگر کشورهای اروپائی دارد. اما علت آن ناآرامی ها و مشکلات اقتصادی نیست بلکه ثروت شخصی بالای افراد است .

۹٫ انگلیس با ۶٫ ۹۳ درصد ؛ میزان بدهی های این کشور پادشاهی در سال ۲۰۰۷ ، ۴۳ درصد بود و طی سالهای اخیر این میزان بیش از دو برابر شده است. توسعه اقتصادی ضعیف نیز باعث خواهد شد که در سال آینده بهبود چندانی در  این امر صورت نگیرد . به طوریکه صندوق بین المللی پول اعلام کرده تا سال ۲۰۱۶ این میزان به ۱۰۰درصد برسد.

۱۰٫ فرانسه با ۷٫ ۹۲ درصد ؛ این کشور در میزان بدهی ها با وجود بحران اقتصادی خوب عمل کرده است. اگر چه مسئولان آنها با رشد اندک اقتصادی و سیاست های ریاضتی در اصلاحات مواجه هستند.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*