آیاعزاداری برحسین (ع) بدعت است؟

اگرعزاداری برحسین (ع) بدعت نیست پس چراپیامبراعظم (ص)برای اوعزاداری نکرده اند؟!

پاسخ :

عزاداری برای امام حسین(ع) نه تنها یک بدعت نیست بلکه یک برداشت عمیق و زیرکانه از سیره پیامبر(ص) است زیرا :

۱ –  اینکه توقع داشته باشیم که پیامبر(ص) دسته عزاداری برای امام حسین(ع) راه انداخته باشند یک توقع بیجاست زیرا حسین (ع) در زمان حیات پیامبر (ص) شهید نشده بودند تا آن حضرت بخواهند برای نوه ی شهید خود عزاداری کنند.

۲ – پیامبر (ص) در عزای بسیاری از بستگان و مومنان و مجاهدان گریسته اند. در روایات معتبر در کتب اهل سنت آمده که پیامبر (ص) حدود نیم قرن پیش از شهادت حسین (ع) ، پیشگویی شهادت ایشان را از فرشته الهی شنیدند و گریستند. آن فرشته حتی مشتی از خاک کربلا و قتلگاه حسین (ع) را به پیامبر (ص) داد که آن را نزد همسرشان ام سلمه به ودیعت گذاشتند. در عاشورای سال ۶۱ هجری که ام سلمه در مدینه بود آن مشت خاک همزمان با شهادت امام حسین(ع) به خون تبدیل شد.

پیامبر برای چند تن از دخترانشان که در زمان حیات ایشان وفات کرده اند ، گریه کردند. همچنین پیامبر (ص) برای پسرشان ابراهیم که در شیرخوارگی وفات کرد گریستند. نیز برای فرماندهان شجاعی که در جنگ مؤته به شهادت رسیدند گریه کردند. همچنین خود رابرپیکریکی ازاصحاب مجاهدوزاهد به نام عثمان بن مظعون(ره) انداختند و گریه کردند.

۳ – پس از شهادت دهها تن از مسلمانان در جنگ اُحُد، وقتی پیامبر(ص) متوجه عزاداری زنان انصار برای شهدایشان شدند باحالت افسوس فرمودند که « اما{عموی شهیدم}حمزه،کسی را ندارد که برایش گریه کند ». این سخن ایشان وقتی برای زنان انصار نقل شد گروهی از آنان به خانه پیامبر (ص) آمدند و بعد ازنمازعشاءتا ثُلث شب عزاداری کردند و پیامبر(ص) به آنها فرمودند : « خدا از شما و از فرزندان شما راضی باشد». سپس چون دیروقت شده بود فرمودند: « اکنون { که پاسی از شب گذشته} به خانه هایتان بروید! ».

۴ – ماجرای کربلا و مظلومیت امام حسین(ع) با ماجرای شهادت همه شهدا و بزرگان تفاوت های بسیاری دارد. پیامبر (ص) درمرگ پسرشان ابراهیم گریستند با اینکه ابراهیم با لب تشنه به شهادت نرسیده بود و گلویش را جلوی چشم والدینش نبریده بودند.اگرابراهیم پسررسول خدا(ص) نیزبه دست یک عده جنایتکارِ مدعیِ اسلام ذبح شده بود و وانمود کرده بودند که نوه پیامبر(ص)العیاذ بالله تبهکاروشورشی بوده قاعدتاًپیامبر(ص) برای افشای چهره زشتِ مدعیان دروغین اسلام ، هر سال مراسم عزاداری وافشاگری برپا می کردند.

۵ – رسالت همه پیامبران اینست که تفاوت«حق»و«باطل» راروشن کنند تا انسانها با چشم باز انتخاب کنند. عزاداری امام حسین(ع)درراستای همین هدف الهی است.اگرعزاداری برای مظلومان کربلا نباشد ، ظالمان و قاتلانِ تاریخ ، صدها تهمت به مظلومان و مقتولان می زنندوخودشان رامظلوم وانمود می کنند.آنچه باعث شده تبلیغات فراگیرحکومت نژادپرست بنی امیه و پیروان آنان در طول قرنها خنثی شود و نتواند یزیدویزیدیان راتبرئه کند دقیقاًهمین مراسم عزاداری سالانه برای امام حسین(ع) بوده است. اگرمرورسالانه ی واقعه عاشوراواشک ریختن برای شهدای اسلام نبود اسلام و سیره پیامبر (ص) بیش ازاینها تحریف می شدوکاربه جایی می رسید که « وحشیگری و ستم » که «شیوه یزیدیان تاریخ» بوده «مشروعیت» یابد و به عنوان «اسلام راستین» و «سیره پیامبر(ص)» قلمداد گردد.

کانال پاسخ متنی به شبهات :            http://t.me/pasokhtext   

 

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*