آیاآنچه امروزه به عنوان«طب النبی»،«طب الائمه»و«طب اسلامی»ارائه می شودبراستی برگرفته ازسخنان پیشوایان اسلام است؟

پرسش:آیاآنچه امروزه به عنوان«طب النبی»،«طب الائمه»و«طب اسلامی»ارائه می شودبراستی برگرفته ازسخنان پیشوایان اسلام است؟

پاسخ:

http://telegram.me/shenakhtehadis

اسلامی وانمود کردن اینهمه توصیه طبی،یاجهل مرکب است یافریبکاری.

اغلب توصیه های این طب سنتی،توصیه های خوبیست ولی ربطی به اسلام وپیشوایان اسلام ندارد.

مشرب روحانیان و اطبایی که منادی « طب اسلامی» هستند همان مشرب اخباری هایی است که هر روایتی رادرهرجایی ببینند باور می کنند و مقدس می شمارند و هر سخن زیبایی را حدیث می پندارند!! اینان اساسا اهتمامی به « بررسی اعتبار روایات» ندارند.

واقعیت اینست شماری از توصیه های طبی قدیمی یونان و ایران و هند و بین النهرین و … در قرنهای قبل به عربی ترجمه شده و برای اینکه مورد استقبال مردم قرار گیرد به عنوان « حدیث» ترویج می شده است. طبعا خیلی از این توصیه ها برای تسکین یا بهبود خیلی از بیماریها کارایی داشت و دارد زیرا مبتنی بر تجربه چند صدساله بشر است ولی حدیث نیست.

متاسفانه محدثان ما نیز کما بیش به این روایات به دیده ی « حسن ظن» نگریسته اند اما امروزه وقتی با مجموع روشهای سندی ، متنی و تاریخی به بررسی این به اصطلاح « احادیث» می پردازیم می بینیم غالبا جعلی یا محرف یا دستکم ضعیفند. اگر روایات معتبر درباره پزشکی و بهداشت را جمع کنیم ، تنها چند صفحه حدیث خواهیم داشت که غالبا بر «اعتدال در خوردن و …»وپرهیزازافراط،ونیزبرمفیدبودن برخی ازغذاهاونیزکارایی حجامت برای برخی بیماریها تاکید می کند.اما اینهمه تعالیم انبوه و پیچیده طب سنتی در احادیث معتبر یافت نمی شود. حجم روایات معتبر طبی ، بسیار اندک است و منادیان « طب اسلامی» خلأ موجود را با روایات جعلی و ضعیف و متنهای طبی یونان و ایران باستان و هندوستان و بین النهرین و … پر می کنند. یعنی مثلا ۱۰ حدیث معتبر را با هزار روایت جعلی و محرف و … قاطی می کنند و بعد اسمش را "طب اسلامی" می گذارند!!تعالیم طبی باستانی و سنتی گرچه مفیدوموثرندامانسبت دادن آن به اسلام ومعصومان(ع)جایزنیست.چون ۱۰ مورد حدیث معتبرهم در بحثهای این طبیبان مورد استفاده است هزار مطلب بی ارتباط با اسلام و معصومان را نیز به اسلام و معصومان نسبت میدهند!!

این یعنی عدم صداقت با مردم!

http://telegram.me/shenakhtehadis

این یعنی " جذب مشتری برای اطبای سنتی با استفاده غیرصادقانه از قداستهای دینی"

تجربه نشان داده که طب سنتی در موارد مختلف مفید است ولی قریب به اتفاق مطالبی که اطبای سنتی و طلبه های علاقه مند به این بحثها به معصومان ع نسبت میدهند «تهمت غیرعمدی به معصومان ع» است!چه خوب می شد که این اطبای عزیز به جای خرج کردن از جیب معصومان ع و به جای استفاده از مقدسات دینی ، صادقانه به مردم می گفتند که « ۹۹ درصد توصیه های ما از مکاتب طبی قدیم و از غیرمعصوم گرفته شده و البته در موارد بسیاری کارایی دارد و مکمل طب جدید است»

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*