آقای ظریف! فریبکاری و تردستی رسانه‌ای یعنی…

http://t.me/nazokbin۱- این که در شب اول مذاکرات به دروغ بگویی خزانه خالی است تا همه بپذیرند هیچ چاره‌ای جز عقب‌نشینی و توافق با کدخدا وجود ندارد و این را به قیمت خالی شدن پشت مذاکره‌کنندگان در چانه‌زنی و مذاکرات بیان کنی!

۲- برای حراج صنعت هسته ای، بگویی آرمان ما به سانتریفوژ وصل نیست یا آمریکا میتواند ظرف ۵ دقیقه با یک بمب هسته‌ای ما را نابود کند، طالب «رفراندوم هسته‌ای» شوی، نماد انرژی هسته‌ای را از اسکناسها حذف کنی، کارکنان مجموعه هسته‌ای را اخراج کنی!

۳- برای این که انتقادات دلسوزان به برخی اشتباهات مذاکرات یا برجام شنیده نشود و کسی جرأت انتقاد نداشته باشد، ایشان را مشتی بی‌سواد، بی‌هویت، کاسب، مزدور، تندرو، ترسو و… معرفی کنی!

۴- این که وزارت امور خارجه با دعوت از چند هنرمند، کمپینی با عنوان «هر توافقی بهتر از عدم توافق است» راه بیندازد تا توافق به هر قیمتی را رقم بزند بدون این که به اثر این شعار بر زیاده‌خواهی طرف مقابل توجهی کند!

۵- این که بی‌توجه به میزان سوءاستفاده و زیاده‌خواهی طرف مقابل، مدعی شوی بدون توافق حتی قادر به تأمین آب خوردن، هوا، شغل، محیط زیست، رونق، سرمایه و… هم نیستی!

۶- این که با پروپاگاندا هر حرف دلسوزانه رهبری مثلاًدرباره لزوم بدبینی به دشمن و رعایت این بدبینی در مذاکرات و متن توافق را با متلک و کنایه‌هایی بعضاً جسورانه پاسخ بدهی!

۷- این که به قول موگرینی، در متن برجام هسته‌ای اضافه کنی که این توافق بستری است برای سایر توافقات در موضوعات دیگر و عملاً منافع حزبی خودت را در یک سند ملی و بین‌المللی دنبال کنی!

 ۸- این که با وجود کارشکنیها و نقض عهدهای مختلف آمریکا و اروپا درباره برجام، تا ماه‌ها، آنها را انکار کنی و ماله به دست، چهره خبیث آمریکا را بزرک کنی و صالحی را بابت افشاگری درباره دبه‌های آمریکا عتاب کنی!

۹- این که بپذیری و متعهد شوی همه خطوط قرمزرهبری درتنظیم برجام وشروط ایشان دراجرای آن را رعایت کنی ولی در عمل آنها را عملی نکنی ولی با این وجود،رهبری را در شکست برجام مقصر بخوانی!

۱۰- برای این که برجام را به هر قیمتی اجرایی کنی، حاضر نشوی طبق اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی، لایحه آن را برای تصویب به مجلس عرضه کنی و نهایتاً مجلس طرحی را در این خصوص تصویب نماید!

۱۱- برای تحمیل بی‌چون و چرای برجام، مدعی شوی هرروزتأخیردراجرای برجام ۴۰۰ میلیارد تومان به کشور خسارت وارد میکند و اجرایش هم ۱۸۰ میلیارد دلارآزاد میکند ولی پس از برجام این ادعاها را به فراموشی بسپاری.

۱۲- مدام در جلسات محرمانه و مصاحبه‌ها و توئیتهای عمومی، این پیام را به غربیها و آمریکاییها برسانی که اگر میخواهند غرب‌ستیزان در کشور به قدرت نرسند باید زودتر با شما به توافق برسند!

۱۳- یک روز نقض برجام را انکار کنی، روزی تضمین کری را کافی بدانی، یک روز نقضها را موثر، فاحش و اصلی ندانی، روزی بگویی اگر ISA تمدید شود یا CAATSA وضع شود نقض فاحش است ولی بعداً ندانی!

۱۴- همانی که رحمانیان، مدیرمسئول شرق به حسین دهباشی گفت: «من مبالغه را قبول دارم. این مبالغه‌ها باید می‌شد به این خاطر که فضا خیلی فضای تنگ و ترشی بود، دولت باید در حقیقت این موضوع را قدری بزک می‌کرد که بتواند حرفش را به کرسی بنشاند»

۱۵- در برابر بدعهدیهای طرف مقابل در برجام، دستاویزت ایمیل، توئیت و نامه‌های اطمینان‌بخش باشد و اعتراض رسمی به عهدشکنی طرف مقابل به مثابه بازگشت خودکارتحریمها باشد، ولی طوری صحبت کنی که انگار منافع ملی و عزت کشور را حفظ کرده‌ای!

۱۶- و در حالی که رئیس بانک مرکزی میگوید برجام تقریباً هیچ نفعی برای کشور نداشته است آن را خورشید تابان، ابر شتابان، هوای پاک، باغ سیب و گلابی، هدیه خدا، هم سنگ آزادی خرمشهر و… بخوانی.

۱۷- در حالی که تعهدات کشورت را در برجام نقدا پذیرفته‌ای و پیش‌دستانه اجرا کرده‌ای و تعهدات طرف مقابل که از قضا دشمنی بدعهد هم هست را هم نسیه قبول کرده‌ای مدعی شوی برجام را با عدم خوشبینی به طرف مقابل ثبت کرده‌ای!

۱۸- در حالی که قبلاًتوافق بدون آمریکا یا همان به قول شما کدخدای اروپا را غیرممکن میدانستی امروز با تطهیر بدعهدیهای اروپا در برجام و زیاده‌خواهی‌هایش درباره مسائل منطقه‌ای و موشکی، خواستار تنظیم برجامهای دیگر با رعایای کدخدا شوی!

۱۹- در حالی که ارز حاصل از فروش نفت را نمیتوانی به کشور برگردانی تا مانع گرانی ارز شوی و تحت فشارهای آمریکا، میزان فروش نفت در سراشیبی قرار گرفته است، برجام را معجزه بنمایانی ولی همزمان به دنبال حذف یارانه مردم، افزایش عوارضها و گرانی سوخت باشی!

۲۰ – یعنی پس از گذشت ۳ سال برای تصویب برجام و ۲ سال برای اجرای آن، صحبت از واقعیت غیرقابل انکار عدم تحقق وعده‌های برجامی را که فریبکاری و تردستی بخوانی و بازهم از معجزات برجام سخن برانی!

سیاوش آقاجانی   http://t.me/nazokbin

http://fa.euronews.com/2017/11/22/former-usa-gymnastics-doctor-larry-nassar-pleads-guilty-to-seven-counts-of             

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*