آقای روحانی این اظهارات افتخار ندارد،خجالت دارد

نقدی بر سخنان روحانی در گیلان

حمید رسایی: حتما ضرب المثل فارسی «آمدند ابرو درست کنند، زدند چشم را کور کردند» را شنیده‌اید. این ضرب المثل در مورد کسی به کار می رود که می‌خواهد افتضاحی را درست کند اما آن را خراب تر می‌کند.حالا مصداق این حکایت، جملات دیروز رئیس جمهور در گیلان است. او که می‌خواست ابروی ننگنامه برجام را درست کند، ناخواسته اعترافی کرده است که از صد ننگ، بدتر است.روحانی در جلسه اداری استان گیلان با آب و تاب و افتخار می‌گوید: «علاوه بر اینکه یکی از مقامات (اروپایی) دیگر در جلسه خصوصی به من گفت، رییس جمهور فرانسه هم خصوصی و هم در مصاحبه مطبوعاتی علنی در حضور من گفت که در سال ۹۱ ما پنج کشور به اتفاق هم تصمیم به حمله و جنگ با ایران گرفته بودیم فقط درباره زمانش بحث می‌کردیم اما وقتی شما رییس جمهور شدید، دیدیم شرایط عوض شده ما هم دست نگه داشتیم تا ببینیم شرایط جدید چه می‌شود.» (۹۷/۱۲/۱۵)

پیش از این مجید انصاری هم این روایت ننگ آور را به نقل از روحانی به عنوان محسنات توافق برجام با افتخار این چنین نقل کرده بود: «رییس جمهور فرانسه رسماً به آقای روحانی گفت که ما  قصد حمله به ایران داشتیم و  تنها در زمان آن اختلاف داشتیم که انتخابات سال ۹۲ و رییس جمهور شدن شما و مذاکرات هسته ای پس از آن، سایه جنگ را از سر ایران برداشت.» (۹۵/۹/۲۹)

ظاهراً حالا که حنای حسن روحانی در برداشتن تحریم‌ها به واسطه برجام بی رنگ شده، تیم عملیات روانی دولت به سمت دستاورد تراشی برای برجام رفته آن هم با ادعای تکراری و توخالی «برجام سایه جنگ را از سر ملت برداشت» و «اگر برجام نبود، حتما به ایران حمله نظامی می‌شد»ای کاش حسن روحانی این سخنان ذلت بار را در مهد عزت ایران که در سینه خود شهدای غیور و بزرگانی همچون میرزا کوچک جنگلی را به یادگار دارد، به زبان جاری نمی‌کرد. سوگمندانه باید بگویم که هر چند رییس جمهور کشورم به این «ذلت» افتخار می‌کند، اما من با شنیدن این سخنان از خجالت آب شدم. به چند دلیل:

اولاً : ظاهراً آقای روحانی در برابر این سخنان توهین آمیز رییس جمهور فرانسه هیچ نگفته اند! قاعدتا اگر آقای روحانی در برابر این سخنان توهین آمیز رئیس جمهور فرانسه براشفته بود و پاسخ دندان شکنی به وی داده بود، می بایست به پاسخ خودش نیز اشاره می‌کرد.اما همانطور که شنیدید، روحانی در گیلان و قبل از او مجید انصاری، معاون پارلمانی وی، سخنان توهین آمیز رییس جمهور فرانسه را با آب و تاب نقل می‌کنند و هیچ اشاره ای هم به پاسخ نمی کنند. ظاهرا بر حسب قاعده حاکم بر این دولت، آقای روحانی از آنها تشکر هم کرده که منت گذاشته‌اند و به ما حمله نکرده‌اند

ثانیاً : ادعای رئیس جمهور فرانسه اگر ادعای درستی باشد که آنها قصد حمله به ایران را داشته اند و منصرف شده اند (قطعا ًبه دلایلی که ذکر می‌شود ادعای درستی نیست) جا داشت رییس جمهور این ملت افتخار آفرین و عزیز، همچون رهبر معظم انقلاب پاسخ دندان شکنی به او بدهد. امام خامنه ای در نماز عید فطر سال ۹۴ در واکنش به تهدیدات نظامی طرف آمریکایی، فرمودند:«این آقا (رئیس جمهور آمریکا) گفته است می‌تواند ارتش ایران را نابود کند. قدیمی‌های ما این جور حرف‌ها را لاف در غریبی می‌گفتند. اگر می‌خواهند درست بفهمند اگر می‌خواهند از تجربه‌های خود درست استفاده کنند، بدانند اگر جنگی اینجا اتفاق بیفتد، آن کسی که سرشکسته از جنگ خارج خواهد شد، آمریکای متجاوز و جنایتکار است.»

ثالثاً : این سخنان رئیس جمهور بی نزاکت فرانسه توهین به حسن روحانی بوده است. معنای این ادعای دروغ این است: دشمنی که قصد داشته با صرف هزینه های گزاف نظامی، انسانی، سیاسی، اقتصادی و بین المللی برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی اقدام کند (و همچنان هم بر این اعتقاد است و از اظهار علنی آن هم ابایی ندارد) وقتی آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شده، هدف را در دسترس دیده و از پرداخت چنین هزینه‌های گزافی منصرف شده.در حقیقت آنها با توجه به اصراری که نسبت به سرنگونی نظام جمهوری اسلامی دارند، آن نتیجه را با انتخاب حسن روحانی نزدیک تر دیده‌اند! آقای روحانی آیا توهینی بی‌شرمانه تر از این نسبت به یک رئیس جمهور ممکن بود، چطور متوجه نشده اید که شما را سخره گرفته؟ چطور به این ادبیات توهین آمیز رییس دولت فرانسه افتخار می‌کنید؟

رابعاً : ادعای حمله نظامی لاف در غریبی است، چون بر اساس اسناد مختلف، موضوع استمرار تحریم‌ها و حمله نظامی از برنامه عملیاتی یانکی‌ها و دوستانش، خارج شده بود همانطور که در اردیبهشت سال ۹۳، سناتور دموکرات «جف مرکلی» در مخالفت با طرح نمایندگان دیگر که معتقد بودند نباید به همین میزان اندک هم در مذاکرات هسته ای به ایران امتیاز داد،می‌گوید: «سه راهکار اصلی پیش روی آمریکا برای تقابل با ایران هسته ای قرار دارد: حمله نظامی، تشدید تحریمها، مذاکره و توافق دیپلماتیک.» وی سپس با استناد به گزارش «منابع امنیتی آمریکا» از غیرقابل کنترل بودن واکنش به حمله نظامی سخن گفته و آن را غیر ممکن اعلام میکند و به صراحت میگوید: « بنابراین اجازه دهید از گزینه استفاده از زور کنار برویم.»مرکلی همچنین گزینه تشدید تحریمها را ناممکن اعلام کرده و به پیام اروپاییها درباره تشدید تحریمها اشاره کرده و صراحتاً اعلام میکند که «تحریمهای آمریکا در شدیدترین حالت ممکن قرار دارد و اگر تحریمها از شرایط فعلی افزایش یابد، شرکای اروپایی و دیگر کشورها قادر به همراهی نیستند و عملاً نظام تحریمهای بین المللی علیه ایران فرو خواهد پاشید. اما با پذیرش توافق از سوی ایران، می‌توانیم به مطالبه تحریم‌های بیشتر برای نتیجه گیری نهایی امیدوار باشیم.»شبیه به همین استدلال از زبان جان کری و مرکل نیز پس از توافق ژنو بیان شده است. آیا معنای این سخنان جز این است که برجام به تنهایی با کمک آقای روحانی، معادل حمله نظامی و تحریم‌ها برای دشمنان ملت ایران، آورده و نتیجه داشته است.

خامساً : رهبر معظم انقلاب درباره این بخش از سخنان حسن روحانی و دست اورد سازی برای برجام، هوشمندانه فرموده اند: «آن مسئول اروپایی به مسئولین ما می گوید اگر برجام نبود جنگ در ایران حتمی بود؛ دروغ محض چرا می‌گویند جنگ؟ چون ذهن برود به سمت جنگ نظامی… جنگ واقعی جنگ اقتصادی و تحریم و گرفتن عرصه کار و فعالیت و فناوری در کشور است. ما را به جنگ نظامی متوجه می‌کنند تا از این غفلت کنیم. جنگ واقعی جنگ فرهنگی است.» (۹۵/۱۱/۲۷)

سادساً : وقتی می‌بینم حسن روحانی اینطور به این ننگ افتخار می‌کند، تازه می‌فهمم که مخاطب سیدعلی از سخنانی که در جمع معلمان بیان شد، کیست. تازه می‌فهمم شاگرد روح الله به چه کسانی درس دیپلماسی و عزت می‌دهد و می‌فرماید:«وقتی مقابل دشمن از نشان دادن قدرت بترسیم، دشمن پررو می‌شود، می‌گویند ایران در خلیج فارس رزمایش نداشته باشد؛ چه غلط‌ها. از آن طرف دنیا می‌آید رزمایش برگزار می‌کند، خب بروید همان خلیج خوک‌ها اینجا چه می‌کنید؟ خلیج فارس خانه ماست، جای حضور ملت ایران است. این‌طور باید با قدرت‌های زیاده‌خواه مواجه شد.» (۹۵/۲/۱۳)

کانال حمید رسایی         https://eitaa.com/rasaee

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*