آقای آشنا حرف زدن بلد نیستید، حرف نزدن هم بلد نیستید

حسام الدین آشنا از مشاوران نزدیک رییس جمهور که خود سابقه فعالیت در دستگاه های امنیتی دارد، بعد از جنایت گروه های تکفیری در به شهادت رساندن تعداد زیادی از برادران پاسدار و حافظان امنیت مردم در جاده خاش – زاهدان، در صفحه توییترش، در موضعی عجیب اعلام کرده است: «… “ما” در دام چرخه خونین و “باطل” انتقام نخواهیم افتاد»وی همچنین ارائه طریق کرده که «مسئولیت این جنایت با آمران و دیه بر عهده “عاقله” است.» در باره این موضعگیری عجیب چند نکته قابل تامل است:

اولاً :با توجه به عمق این جنایت، شایسته بود تا مشاور رییس جمهور، برای تشفی خاطر خانواده های داغ دیده و قوت قلب مردمی که حافظان امنیت شان هدف قرار گرفته شده اند، اعلام می کرد که به زودی انتقام این خون ها را خواهیم گرفت.واقعا اگر دست این جناینکاران به خون نزدیک ترین اقوام آقای آشنا نیز آغشته شده بود، چنین توصیه ای می کردند؟ آیا با این توصیه غیر عاقلانه و ناقض امنیت، جنایت تکفیری ها کمتر می شود یا ادامه خواهد یافت؟ وی هر چند تلاش کرده در توییت دیگری این خطا را جبران کند اما همچنان از حرف قبلی خود برنگشته. سئوال این است که «ما» در توییت جناب آشنا چه کسانی هستند؟ نکند این «ما» همان هایی هستند که به دنبال نابودی هسته ای و صنعت موشکی هستند؟

ثانیاً: جناب آشنا در حالی انتقام گرفتن از جنایتکاران تکفیری را دور «باطل» دانسته اند که در قرآن کریم این ویژگی به صراحت، چهار بار به عنوان صفت پروردگار عالم یادآوری شده است:

«وَمَنْ عادَ فَيَنْتَقِمُ اللّهُ مِنْهُ وَاللّهُ عَزيزٌ ذُو انِتقام/ هركس به آن (شكار صيد در حال احرام) باز گردد خدا از او انتقام خواهد گرفت و خدا قدرتمند و انتقام گيرنده است». (سوره مائده/۹۵)

«لَهُمْ عَذابٌ شَدِيدٌ وَ اللّهُ عَزِيزٌ ذو انْتِقام/ براى آنها عذابى سخت است و خدا قدرتمند و انتقام گيرنده است». (آل عمران/۴)

«فَلا تَحْسَبَنَّ اللّهَ مُخْلِفَ وَعْدِهِ رُسُلَهُ إِنَّ اللّهَ عَزيزٌ ذو انتِقام/ گمان مبر كه خدا تخلف كننده از وعده خود به رسولانش مى باشد، خدا قدرتمند و انتقام گيرنده است». (ابراهيم/۴۷)

«وَمَنْ يَهْدِ اللّهُ فَما لَهُ مِنْ مُضِلّ أَلَيْسَ اللّهُ بِعَزيز ذِى انْتِقام/ آن كس را كه خدا هدايت كند گمراه كننده اى براى او نيست، آيا خدا قدرتمند و انتقام گير نيست». (زمر/۳۷)

بنابراین انتقام گرفتن از جنایتکاران و تکفیری های مورد حمایت قدرت های استکباری، علاوه بر این که سبب تشفی خاطر بازماندگان این شهدا و عاملی بازدارنده برای جلوگیری از تکرار این جنایت هاست، به هیچ وجه «دور باطل» به شمار نمی رود و از جمله صفات الهی است.بر همین اساس رهبر معظم انقلاب فرمودند که «دوران بزن در رو تمام شده است و الان دشمنان ملت ایران اگر یکی بزنند، ده تا می خورند.»

ثالثاً: دیگر سخن عجیب مشاور رییس جمهور، یادآوری اخذ دیه برای این شهداست! این سخن ناشایست، یادآور جمله توهین آمیز وزیر راه سرمایه دار و مستعفی دولت روحانی است که بعد از در آتش سوختن تعداد زیادی از هموطنان در تصادف دو قطار از زبان عباس آخوندی خارج شد که «جای نگرانی نیست، مسافران قطار همگی بیمه بوده اند!»بدتر از آن، اینکه جناب آشنا دیه این شهدا را بر عهده «عاقله» دانسته! طبق نظر مشهور علما و مادۀ ۳۰۷ قانون مجازات اسلامی، عاقله عبارت است از «بستگان ذكور نسبي پدر و مادري يا پدري به ترتيب طبقات ارث به طوري كه همه كساني كه در زمان فوت مي‌توانند ارث ببرند، به صورت مساوي عهده‌دار پرداخت دیه خواهند بود.» اینکه منظور آقای آشنا از عاقله، والدین حقیقی این تروریست هاست یا والدین معنوی آنها (سرویس های امنیتی نظام سلطه) را نمی دانم اما نکته مهم تر این است که بیشتر فقهای اسلام اعم از شیعه و سنی به مسئول بودن عاقله جهت پرداخت دیه در «قتل خطای محض» فتوا داده‌اند.بر همین اساس، قانون مجازات اسلامی، طبق فتوای مشهور فقهای شیعه در مورد پرداخت دیه از سوی عاقله، در مواد ۳۰۵ و ۳۰۶ ، ضمان عاقله را در موارد زیر بیان کرده است:

الف) در قتل خطای محض؛ در صورتی که قتل با بیّنه یا قسامه یا علم قاضی ثابت شود.

ب) جنایت عمد و شبه عمد نابالغ و دیوانه به منزله خطای محض، و دیه جنایت آن دو بر عهده عاقله است.

آیا از نظر جناب آشنا این عملیات تروریستی، «خطای محض» بوده است؟ آیا آشنا عمل عاملین قتل فرزندان این ملت را عمدی اما از سوی افرادی نابالغ یا دیوانه می داند؟

http://t.me/rasaeemed/%E2%80%AD102%E2%80%AC

 برادر محترم شما حرف زدن بلد نیستید، آیا حرف نزدن هم بلد نیستید؟

حمید رسایی

کانال حمید رسایی               https://eitaa.com/rasaee

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*